O Kredilerin Vade Sınırı Değişti! Artık 48 Ay Olmayacak!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından banka kartlarıyla kredi kartlarının borçlarının tekrardan yapılandırılması ve sınıflandırılması kapsamındaki yönetmelikleri Resmi Gazete’de yayımladı. Bu kapsam ise, mal ya da hizmet alımları sonrasında belli bir tutar karşılığında borçların taksitlendirilmesi ya da ödemelerin ertelenmesi de dahil edilmek üzere kredi kartlarıyla yapılacak olan taksitlendirme süresi 12 aydan fazla olmayacak.

Kurumsal Kredi Kartından Taksitlendirme Maksimum 9 Ay

Söz konusu süre elektronik eşya alımlarında 3 ay olarak belirlenmişken, bilgisayar alımları ve kulüp, derneklere yapılan harcamalar, seyahat acenteleri, konaklama ve taşımacılık gibi harcamalarda 6 ay, sağlık ve sosyal hizmet ödemeleri, vergi ödemeleri, sağlık ürünlerinin alımlarında 9 ay olarak belirlendi. Kurumsal kredi kartlarıyla yapılan taksitlendirmeler ise 9 aydan fazla olmayacak.

Tüketici Kredilerinin Vadesi En Fazla 36 Ay

Tüketici kredilerinin vade süresi ise 36 aydan fazla olmayacak. Bu kapsamda da konut satın alımları, evlerin tadilatları dahilinde mal ya da hizmet alımı amacıyla vatandaşlara kullandırılan krediler, evlerin finansal kirala aracılığıyla vatandaşlara kiralanması, diğer tüm gayrimenkul alımı kapsamındaki krediler hariç tutulmak üzere tüketici kredilerinin vade süresi 36 aydan fazla olmayacak. Taşıt kredileri ile birlikte taşıt teminat gösterip alınan kredilerin vade süresi ise 48 olacak. Bilgisayar, tablet ve bilgisayar alımları için kullandırılan kredilerin vade süresi ise en fazla 6 ay olacak. Kredi yapılandırmalarındaki uygulamalarda da aynı vade süreleri geçerli olacak.