O Sigortayı Yaptırmayana Elektrik, Su, Doğalgaz Yok!

Hükümet Zorunlu Deprem Sigortası için düğmeye bastı. Son dönemlerde yapılan teşviklere rağmen vatandaşların sadece yüzde 46’sı deprem sigortası uygulamasına katılınca yeni uygulama devreye sokuldu. Artık deprem sigortası yaptırmayanın elektriği, suyu, doğalgazı iptal edilecek!

Hazırlanan yeni sistem ile birlikte deprem sigortası uygulamasını hayata geçirmemek neredeyse imkansız hale gelecek. Doğal Afet Sigortaları Kurumu tarafından düzenlenen, DASK olarak tanınan Zorunlu Deprem Sigortası’na ilgi göstermeyen vatandaşa hükümetten yeni düzenleme geldi.

Vatandaşların sadece sıfır konut satın alırken ya da konut satışı yaparken uyguladığı deprem sigortası uygulaması, artık her yıl yenilenmesi zorunlu hale gelecek. 1  yıllık sürenin dolması ile birlikte vatandaşlar, zorunlu deprem sigortasını yenilemekten kaçınıyorlardı. Hükümet, yaptığı bu düzenleme sayesinde artık her evin sigortalı olmasına ortam yaratacak.

Her yıl zorunlu deprem sigortasında yenileme yapan vatandaşların sayısı sadece yüzde 2’de kalıyor. Yüzde 46’lık kesimin zorunlu deprem sigortasından faydalanıyor olmasının ana sebebi ise vatandaşların yeni bir konut alması olarak belirlendi. Bu konu hakkında önemli bir yenilik yapmayı planlayan hükümetin gündeminde ise 2 farklı seçenek var. Bu seçeneklerden bir tanesi, zorunlu deprem sigortasını 3 ay içerisinde yenilemeyen vatandaşların elektrik, su, doğalgaz gibi hizmetlerinin kesilmesi olurken, ikinci seçenek olarak da otomatik bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi, otomatik zorunlu deprem sigortası sisteminin kurulması.

Zorunlu Deprem Sigortası Ne Kadar?

Zorunlu Deprem Sigortası’nın ücretleri bölgeye ve muhite göre değişiyor. İstanbul için minimum 70 Türk Lirası’ndan başlayan Zorunlu Deprem Sigortası, bazı bölgelerde 200 Türk Lirası’na kadar çıkarken, Türkiye’nin birçok kentinde daha düşük rakamlar ile sigorta yaptırılması mümkün.