O Teknoloji Devinde Rüşvet Etkisi Devam Ediyor! CEO İstifa Etti!

Güney Kore merkezli olan ve Türkiye’de de gerek cep telefonu, gerek bilgisayar, gerekse beyaz eşya sektörlerinde oldukça geniş bir müşteri kitlesine sahip olan Samsung’da yaşanan rüşvet skandalının etkileri devam ediyor. Son gelişme olarak şirketin CEO’su istifa etti.

Tam ismi Samsung Electronicks olan firmanın CEO’luk ve Başkan Yardımcılığı görevlerini yürüten Kwon Oh-hyun görevlerinden istifa ettiğini ve görevini 2018 yılının Mart ayı itibariyle tamamen bırakacağını kaydetti.

Ağustos ayına kadar geçen süreçte her yıl sahip olduğu gelir miktarını 3’e katlamayı başaran Samsung şirketinde Ağustos ayında ortaya çıkan, Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevini yürüten ve sıradaki CEO olarak tanınan Lee Jae-young tarafından yapılan yolsuzluk iddiaları sonrasında tutuklanması, şirketin gündeminde ani bir değişiklik yaptı.

Samsung’un varisi olarak görülen ve Kıdemli Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Lee Jae-young, 5 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Yaşanna bu gelişme sonrasında ise şirkette derin bir sessizlik hakim olurken şirketin CEO bölümünden bir istifa haberi geldi.

Samsung Electronics CEO’su Know Oh-yun şirkette çalışan personellere gönderdiği e-posta ile birlikte istifasını duyurdu. Hem içeriden, hem de dışarıdan yaşanan bu kriz ile mücadeleye devam ettiklerini kaydeden Know, Samsung’un başarısını devam ettirebilmesi için yeni bir yönetim ile yeni bir sayfa açması gerektiğine inandığını aktardı.

Tutuklanan Lee Jae-young’un Samsung içerisinde aktif rol almadığı bilinse de, yaşanan yolsuzluk iddiaları ve devamında gelen tutuklanma sebebi ile firmanın operasyon birimlerinde ve şirket kültüründe büyük çatlaklar meydana gelmeye başladı.