Samsung Davasını Kaybeden Apple’dan Şimdi de Tedarikçisine Dava!

Çıkarttığı üstün teknolojik özelliklere haiz cihazlarla adından sıkça söz ettiren Apple, aynı zamanda davalarla da sık sık gündeme geliyor. Uzunca bir süre Samsung’a açtığı patent davasıyla gündemden düşmeyen Apple şimdi de kafayı tedarikçisi Qualcomm’a taktı.

2011 yılında Samsung’a patent hakkı nedeniyle dava açan ve uzun yargı süreci boyunca gündemden düşmeyen Apple, davayı geçtiğimiz aralık ayı başında kaybetmişti. Anayasa Mahkemesi Samsung’un bu konuda bir kusurunun ve art niyetinin olmadığına karar vererek yerel mahkemelerin verdiği 399 milyon dolarlık tazminat kararını bozmuştu. Teknoloji çevrelerinde Samsung’un zaferi olarak yorumlanan bu kararın akabinde Apple şimdi de tedarikçisi Qualcomm’a telif hakları ihlalini gerekçe göstererek tam 1 milyar dolarlık dava açtı.

Haksız Telif Ücreti İstiyor İddiası!

Apple dava dilekçesinde Qualcomm’u haksız yere telif ücreti istemekle suçluyor. iPhone’un en önemli bileşenlerinden olan çipleri üreten Qualcomm adlı Amerika Birleşik Devletleri merkezli şirketin, bahse konu çip teknolojisini sağlama karşılığında Apple’dan „haksız yere telif ücreti payı talebinde bulunduğu“ iddia ediliyor.

Apple tarafından yapılan açıklamada; kendileriyle anlaşması bulunan diğer teknoloji şirketlerinin patent ücretlerinin Qualcomm’un talep ettiği ücretlerle kıyaslanamayacak seviyede düşük olduğu belirtildi. Qualcom’un bahse konu şirketlerin talep ettiği ücretlerin hepsinin toplamından 5 kat daha fazla lisans ücreti talep ettiği belirtilerek bu durumun haksız ve sözleşmelere aykırı olduğu vurgulandı.

ABD Federal Ticaret Komisyonu (FTC) da geçtiğimiz hafta Qualcomm’u aynı nedenlerle suçlayarak ceza keseceğini ve tekelciliğe varan uygulamaların son bulması gerektiğini duyurmuştu. Qualcomm ise ne FTC’den ne de Apple’dan gelen açıklamaları kabul ediyor. Kendi verdiği hizmetin bedelinin bu olduğunu belirten şirket yetkilileri, sözleşmede bu durumla ilgili bir madde bulunmadığına dikkat çekiyorlar. ABD Mahkemeleri’nin bu konuda ne kadar vereceği ve hangi şirketi haklı bulacağıysa merak konusu.