Iphone’a 10. Yaş Günü Kutlaması

Dünyaca ünlü teknoloji devi firma Apple, dünyadaki ilk akıllı telefon olarak kabul gören Iphonu’un 10. Yaş günü kutlamasını gerçekleştirdi.

San Francisco’da yer alan Moscone Center’da, firmanın ünlü CEO’su Steve Jobs tarafından 9 Ocak 2007 tarihinde iPhone’un ilk tanıtımı gerçekleştirilmiş ve cep telefonunun yeniden keşfedildiğine dair bir ifade kullanılmıştı. Fakat dünyayı değiştirecek olan bu ürünün raflarda yerini alması, tanıtımından 6 ay sonra gerçekleşmişti.

Iphone, sanal klavyesi ve birbirinden farklı uygulamaları sayesinde teknoloji dünyasında devrim yaratırken, internet kullanımının çoğalmasıyla beraber birçok endüstri alanı için sarsıntı yarattı.

2007 yılının Temmuz ayından beri Apple, bir milyarın üzerinde iPhone sattı. Firmanın yükselişindeki en büyük etken ise, 2008 yılında kurulmuş olan sanal platform Apple store oldu.

Cnet Şef Editörü Lindsey Turrentine konu üzerine yapmış olduğu açıklamasında, her türlü ürünü dünyanın her yerinde bulup sipariş edebiliyor olmanın kargo taşımacılığını değiştirdiğini, kısacası bu cihazın her sektörü etkileyip değiştirdiğini belirtti.

Hallerinden memnun olan akıllı telefon kullanıcılarının yapmış oldukları açıklamalarda, iPhone’un hayatı kolaylaştıran bir alet olduğunu, telefondan artık daha fazla vakit geçirdiklerini, dünyanın ellerinin arasında yer aldığını ve bu durumdan oldukça memnun olduklarını ifade ettiler. Ayrıca iphone ile tüm işlerini halledebildiklerini, faturalarını ödeyip, tatil için rezervasyon dahi yaptırabildiklerini, adeta avuçlarının içinde bir bilgisayar bulundurduklarını dile getirdiler.

Geçtiğimiz yıl Apple, elde etmiş olduğu 24.3 milyar dolar gelir sayesinde dünyadaki en kıymetli marka haline geldi. Ayrıca yapılan araştırmalar neticesinde dünya üzerinde iki milyar civarındaki insanın akıllı telefon kullanıcısı olduğu tespit edildi.