Google ile İtalyan Vergi Makamları Arasında Uzlaşma Sağlandı

Dünyanın en büyük internet arama motoru olan ve merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Google ile İtalya’nın bir vergi kurumu olan Agenzia delle Entrate arasında bir uzlaşma sağlandı ve Google bu İtalyan vergi makamına 306 milyon euro ceza ödemeyi kabul etti.

Geçtiğimiz yıl arama motoru Google aleyhinde bir soruşturma başlatılmıştı. Başlatılan bu soruşturmada İtalyan yetkililer 2009 – 2013 yılları arasında İtalya’da kazanmış olduğu yaklaşık olarak 1 milyon euro civarındaki kazancı için vergi ödemediği iddialarında bulunmuştu.  

Yapılan bu uzlaşma 2002 ve 2015 yılları arasını kapsıyor. Bir Amerikalı şirket tarafından bu konuda yapılan açıklamalarda, söz konusu olan rakamın, bu yıllar içerisinde yapılan vergi ödemelerine ek olarak ödeneceğini belirtildi.

Bu İtalyalı Agenzia delle Entrate isimli vergi kurumun direktörü olan Rosella Orlandi bir konuşma yaparak, bu süre zarfı içerisinde bir takım olarak çalıştıklarını, yalnızca devletin kasasına girecek bir kaynak açısından olmayıp, gelecek zamanlardaki getirisi bakımından güzel bir sonuç elde ettiklerini açıkladı. 

Bu olayların yanında Dev arama motoru Google bir de, uzun zamandır Avrupa’da elde ettiği gelirlerini, vergi oranları düşük olan İrlanda üzerinden gösterdiği iddiaları ile suçlanıyor. Google ise faaliyet gösterdiği Avrupa ülkelerinde, her ülkenin kuralına göre hareket ettiğini savunuyor.

Geçen yıl İtalya’da Milano Başsavcısının, mali polislere Google’ın vergi ödemesi için resmi bir bildirimde bulunmaları konusunda talimat verdiği bildirildi.       

Ayrıca daha önce ABD’li teknoloji devi olan Apple 2008 ve 2013 yılları arasında İtalya’ya ödemediği vergi borcu için, ilaveten 318 milyon euro ceza ödemişti.