Yerli Arama Motoru Geliyor!

Dünyada, arama motoru denilince akla ilk gelen Google. Pek çok ülke ve pek çok şirket bugüne kadar Google’a rakip olabilmek adına çeşitli arama motorları geliştirseler de istatistiki veriler halen Google’ın ilk sıradaki yerini koruduğunu gösteriyor.

Kullanıcıların genel olarak Google’ı tercih etmelerinde anketlere göre pozitif deneyimleri baş rolü oynuyor. Ülkemiz de arama motoru alanında bir hamle yaparak yerli bir arama motoru üretmek adına harekete geçti.

Türkçe Karakterli Yazılımlar Geliyor!

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan tarafından bu konuda yapılan açıklamada; internet kullanıcılarının daha rahat edebilecekleri ve Türkçe karakterlerle kullanabilecekleri yazılımlar üzerinde çalışıldığı belirtildi. Bakan Arslan; „Hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.“ Diye konuştu.

Bilişim teknolojileri alanında artık global çapta rekabet etmek gerektiğini belirten Bakan Arslan; bu alanda geç bile kalındığını belirterek, şimdiye kadar bilişim teknolojileri alanına yatırım yapılmamış olmasının bir eksiklik olarak kabul edilebileceğini belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan; „Siz sadece lokal bir çalışma yaparsanız, dünya ile entegre olmazsanız istediğiniz verimi ve sonucu alamazsınız. Bizim kesinlikle bu sektörde ister web adreslerinde olsun ister internette yaptığınız işlemlerde olsun dünya ile entegrasyonda taviz vermeden, ancak hem Türkçe karakterlerin kullanılabileceği yazılımlar hem de özellikle yerli bir arama motorunu geliştirmemiz ülkemiz açısından çok önemli. Bunların çalışmalarını yapıyoruz.“ Dedi.

Bu haberin duyulmasının ardından; “Yerli arama motorunun ismi ne olacak?” ve “Yerli arama motoru ne zaman çıkacak?” gibi sorular forumlarda ve sözlüklerde internet kullanıcıları tarafından sorulmaya başlandı bile. Bu konuda Bakan Arslan tarafından bir detay verilmedi.