Hem Google’ı, Hem de Facebook’u Dolandırdı! Nasıl mı?

Evaldas Rimasauskas isimli 48 yaşındaki Litvanya vatandaşı olan dolandırıcı hem Facebook‚u, hem de Google‚ı dolandırdı. Toplam çaldığı para miktarı ise 100 milyon Dolar tutarında! 

Hem Google’ı, hem de Facebook’u, toplamda 100 milyon dolar tutarında dolandırdığı ortaya çıkan Evaldas Rimasauskas isimli Litvanya vatandaşının yaptığı dolandırıcılık işlemi için iki büyük şirketten de doğrulama geldi.

Mart ayına açıklanan dolandırma olayında, dolandırılan şirketlerin ismi açıklanmamıştı. Fortune dergisi,  olay üzerinde araştırma yaparak dolandırılan şirketlerin Google ve Facebook olduğunu ortaya çıkardı. Facebook sözcüsünden herhangi bir açıklama gelmezken sadece çalınan paranın büyük bir kısmının geri alındığı belirtildi. Google cephesinde ise olayın kısa bir süre zarfı içerisinde fark edildiği ve yetkililere gerekli bilginin aktarıldığı belirtildi.

Her iki firma da dolandırıldıkları tutar konusunda bir açıklama yapmaken Rimasauskas isimli şahıs, Asya’da hizmet veren yasal bilgisayar donanımları üreten bir şirket yetkilisi olarak çalışırken bu tezgahı kurmuş. Bu üretici firmanın üst düzeyinde çalışan yöneticilere mail göndererek para isteyen dolandırıcı, amacına ulaşmayı kısa sürede başarmış durumda.

Amerika’da hizmet veren firmaların e-mail içerisinde yer alan ödeme talimatlarını takip ederek Litvanya, Letonya, Güney Kıbrıs, Slovakya, Macaristan ve Hong Kong merkezli bankalara on milyon tutarında amerikan doları transferi gerçekleştirdi.

Zanlı hakkında 20 yıllık hapis istemi ile mahkeme açılırken, mahkemenin gidişatı hakkında herhangi bir bilgi bulunmuyor.