Fidel Castro Öldü Devrim Bitti Mi: Küba Google İle Anlaştı!

Küba Devrimi’nin önderi olan Fidel Castro 25 Kasım’da vefat etmişti. Küba Devrimi’nin ardından 30 yılı aşkın süre ülkede liderlik yapan Castro, görevi 2006 yılında kardeşi Raul Castro’ya devretmişti. Fidel Castro’nun son dönemlerinden itibaren küreselleşmeye karşı yumuşama göstermeye başlayan Küba, Castro’nun vefatının ardından bu adımlara hız verecek gibi görünüyor.

Küba devlet telekomünikasyon şirketi Etecsa, Google ile anlaşma imzaladığını ve bundan sonra Küba’dan internet sitelerindeki içeriğe daha hızlı erişim sağlanacağını duyurdu.

Halkın Evden İnternete Bağlanması Yasak!

Küba, dünyanın en yavaş çevrim içi bağlantı hızlarından birine sahip durumda. Bununla birlikte Küba’da halkın kahir ekseriyetinin evden internete bağlanmasına da izin verilmiyor. Sadece önemli mevkilerde bulunan kişiler ve özel izin alan sanatçılar evlerinden internete bağlanma olanağına sahip konumda.

Halkın geneli ise internet kullanımı için türlü zahmetler ile karşı karşıya. Küba’da halkın internet hizmetinden yararlanabilmesi için özel erişim noktaları kurulmuş durumda. Bahse konu noktalardan internete bağlanmak isteyenler ise saatte yaklaşık iki dolar ödeme yapmak zorunda kalıyor. Bunun karşılığında sağlıklı bir internet bağlantısı da kurulamıyor.

Geçtiğimiz Mart ayında Küba’yı ziyaret eden ve bunu 88 yıl sonra gerçekleştiren ilk ABD Başkanı konumunda olan Barack Obama; Küba ziyaretinde, internet erişiminin sağlık, eğitim hizmetleri gibi ülkenin refahı açısından önemine dikkat çekmiş ve Google’ın Küba’ya internet sağlayacağını açıklamıştı.

Google ve Etecsa arasında başkent Havana’da imzalanan anlaşma dahilinde teknoloji devi Google; sitelerden gelen veri akışının ön belleğe alınarak gecikmesini azaltmak için teknolojik alt yapısının Etecsa tarafından kullanılmasına izin vereceğini deklare etti. Etecsa’nın ise bu anlaşma karşılığında Google’a ne gibi bir ayrıcalık tanıyacağı yahut ne kadar ödeme gerçekleştireceği ise açıklanmadı.