Youtube‘ a Tarihi Boykot!

Reklam verenler, saldırı içerikli video paylaşımları ile birlikte gösterilmesi endişesine dayanaraktan Youtube’ye verdikleri reklamları kesti. Bu kesinti Youtube için 750 milyon Dolar’a tekabül edecek!

Giderek daha geniş kitlelere ulaşan bu boykot, şimdiden 250’den fazla firma tarafından desteklendi. 2017 hedefinin 10,2 milyar Amerikan Doları tutarında olduğu bilinen Youtube, bir düzenleme yapmayı başaramazsa yüzde 8’e yakın bir oranda kâr zararı etmiş olacak.

Her Dakika 400 Saatlik Video Yükleniyor!

Youtube’ye her dakika içerisinde tam 400 saatlik bir video yüklenmesi yapılıyor. Yaşanan bu sorunun, video filtreleme sistemi kaynaklı olduğunu belirten Google, kısa bir süre zarfı içerisinde sorunu çözüme kavuşturacaklarını açıklasa da, geçen süre zarfında bir mesafe katedilememesi reklam verenlerin reklamlarını geri çekmesine sebep oldu.

İlk Boykot İngiltere’den

Youtube’ye karşı yapılan bu boykot, 16 Mart tarihinde İngiltere merkezli olarak başlamıştı. Yüzlerce şirket, üniversite ve yardım derneği, nefret ve terör içeriğine sahip videolar ile aynı alanda reklam olması, reklam verenlerin sabrını taşırmış ve reklamların geri çekilmesne sebep olmuştu.

Rekor Yine Google’da

eMarketer tarafından yapılan araştırma ve inceleme sonucunda, 2017 yılı içerisinde Google’ın 72,7 milyar dolarlık bir reklam getirisi, Facebook’un ise 33,8 milyar dolarlık bir reklam getirisi sağlayacağını ön görürken, yaşanan bu olay sonrasında Google’ın yüzde 7,5 oranında bir kâr kaybı yaşayabileceğini aktarıyor. Bahsi geçen iki firmanın, küresel düzeydeki dijital reklam harcamaları içerisinden temin ettiği pay ise yüzde 46,4 seviyesine ulaşıyor.

Bahsi geçen filtreleme sıkıntısı ile ilgili olan sorunun düzeltilmemesi taktirinde Google kazanç oranında önemli bir düşüş yaşamaya devam edecek gibi gözüküyor.