Ocak Ayında Çek Kullanımı Arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi tarafından açıklanan rapora göre, 2017 yılının Ocak ayında bankalara bildirilen çek miktarı, 2016 yılının Ocak ayına oranlar yüzde 72,8 oranında artış gösterdi.

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, her ay sonrası dönemde bir takım raporlar yayınlayarak Türkiye’nin ekonomik gücü ve durumu hakkında bilgi vermektedir. Bugün TBB Risk Merkezi tarafından yayınlanan raporda, 2017 yılının Ocak ayında bankalara bildirilen çek miktarının geçtiğimiz yıl Ocak ayına oranla tam yüzde 72,8 oranında bir artış göstererek 2,1 milyon adet çeke ulaştığı bildirildi.

Ocak ayı içerisinde bankalara ibraz edilen çeklerin nakit karşılığı ise tam yüzde 52 oranında bir artış göstererek 68 milyar Türk Lirası’na ulaştı. Bankalara ibraz edilen çeklerden 2,3 milyar Türk Lirası tutarına tekabül eden tam 64,4 bin adet çek karşılıksız çıktı.

Karşılıksız çek miktarını da geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre karşılaştırdığımızda adet bakımından yüzde 44, tutar bakımından ise yüzde 30 oranında bir artış gösterdi.

Karşılıksız olarak işlem yapılan çeklerin, bankalara bildirilen çeklere oranı, geçtiğimiz yılın Ocak ayına oranla 0,6 puanlık azalış göstererek yüzde 3,1 oranında düştü. Çeklerin yazıldığı miktar bakımından oranlandığında ise 0,5 puanlık bir düşüş ile yüzde 3,3’e geriledi.

İl olarak en fazla karşılıksız işlem yapılan şehirler ise; İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir olarak bildirildi. Karşılıksız olarak işlem yapılan çekler arasında; genel çek yazılış miktarının karşılıksız çeklere oranının en yüksek olduğu şehir yüzde 12,3’lük oran ile Iğdır olurken, ikinci sırada yüzde 10,7’lik oran ile Ardahan, üçüncü sırada yüzde 10’luk oran ile Kars, dördüncü sırada ise yüzde 8,3’lük oran ile Yozgat yer aldı. En düşük şehirler arasında ise Çanakkale, Giresun ve Sinop olarak sıralanma devam etti.