Takipteki Kredi Kartı Borçlu Sayısı Azaldı!

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Risk Merkezi, 2017 Eylül dönemine ilişkin Negatif Nitelikli Bireysel Kredi ve Kredi Kartı Raporunu yayınladı.

Yasal Takibe İntikal Eden Kişi Sayısı Azaldı!

Bireysel kredi kartı borcundan ötürü yasal takip sürecine intikal eden kişi sayısı, bu yılın Ocak ile Eylül dönemleri arasında geçen yılın aynı dönemleri ile kıyaslandığı zaman yüzde 6,4 oranında düşüş meydana geldi.

Bireysel kredi kartı borcundan ötürü yasal takip sürecine intikal eden kişi sayısı incelendiği zaman, yılın ilk 9 aylık döneminde yüzde 6,4 oranında düşüş yaşarak 701 bin olarak açıklandı.

Açıklanan rapora göre bireysel kredi ya da kredi kartı borçlarından ötürü yasal takibe girenlerin sayısı incelendiği zaman ise bu yılın yine ocak ile eylül dönemleri ile geçen senenin aynı dönemleri kıyaslandığında yüzde 0,3 oranında artış meydana geldi. Bu artış ile birlikte 1 senede yasal takibe girenlere sayısı 1 milyon 14 bine yükseldi.

Aynı sene içerisinde birden çok kayıtlar olan kişilerin bir kez sayılması ile elde edilen veriler incelendiği zaman ise bireysel kredi kartı borçlarından ötürü yasal takip sürecine intikal eden kişi sayısı yine aynı dönemlerin kıyaslaması yapıldığında artış meydana geldi. Söz konusu artış yüzde 2,7 oranında gerçekleşti. Yüzde 2,7’lik artış ile kredi kartı borçlarından dolayı yasal takibe girenlerin sayısı 560 bine yükseldi.

Bireysel kredi kartı borcundan ötürü yasal takibe intikal eden kişi sayısı ise yine aynı dönemlerin kıyaslamasında yüzde 6,4 oranında düşüş gösterdi. Bu düşüş ile 701 bin olarak kayıtlara geçti.