OHAL Ne Zaman Kalkacak?

15 Temmuz darbe girişiminin ardından hükümet tarafından 3 aylığına ilan edilen sonra da 3 ay daha uzatılan OHAL; muhalefet partisi milletvekilleri tarafından çoğu kez eleştirildi. Peki OHAL bitti mi?

İlan edildikten sonra 3 ay süreyle uzatılan OHAL 19 Ocak 2017 tarihinde bitecek. Çevremizde sıkça sorulan; OHAL uzadı mı? sorusuna cevap bugün itibariyle hayır. Yalnız bugün Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılana açıklamaya göre OHAL’in 3 ay daha uzatılması gündemde.

OHAL Uzama Görüşmeleri Bu Hafta Meclise Gelecek!

Başbakan Binali Yıldırım tarafından bugün AK Parti grup toplantısında yapılan açıklamaya göre OHAL’in uzatılması için bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde görüşmeler gerçekleştirilecek. Meclisten bu yönde bir kararın çıkması durumunda Olağanüstü Hal uygulaması (OHAL) 3 ay daha uzatılmış olacak.

Kamuoyunda sıkça sorulan sorulardan olan OHAL durumunda işten çıkarma mümkün mü? sorusuna verilebilecek yanıt; evet mümkün. OHAL işten çıkarma durumuna engel teşkil etmiyor. Bununla birlikte bazı vatandaşlarımızın aklını kurcalayan OHAL’de işten çıkarmalara itiraz konusu var. Hali hazırda ülkemizde OHAL uygulamalarının geçerli olması, haksız işten çıkarmaları mazur göstermez ve hukuki bir karşılığı ve dayanağı da yoktur.

OHAL süreci olmadan evvel bir işçi işten çıkarılma konusunda hangi haklara sahipse, OHAL sürecinde işten çıkarılması durumunda da aynı haklara sahiptir. Haksız şekilde işten çıkarıldığını düşünen yahut maddi haklarını alamadığını iddia eden çalışanlar yargı yoluna başvurabilmektedirler. OHAL sürecinde sadece bazı durumlarda grev hakkı kısıtlanabilmektedir. Bu durum da işçinin işten çıkarılması ile doğrudan bağlantılı değildir.

Bugün Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları dikkate alındığında; OHAL’in 3 ay daha uzatılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Zira MHP Lideri Devlet Bahçeli OHAL konusunda hükümetin arkasında olduklarını her defasında ifade etmiş durumda. OHAL kuvvetle muhtemel olmak üzere 19 Nisan’a kadar uzatılacak.