Pegasus, İki Adet Uçağını 92 Milyon Dolara Sattı

Hava yolu şirketlerinden Pegasus, iki adet Boeing uçağını Quidell Limited ve Wilmington Trust SP Services firmalarına toplamda 92 milyon dolar karşılığında sattı. Pegasus, gerçekleştirmiş olduğu bu satıştan elde ettiği karı da, yeni yatırımlar yapmak ve bir takım nakit ihtiyaçlar için kullanmayı hedefliyor. 

En ünlü hava yolu şirketlerinden biri olan Pegasus geçtiğimiz Mart Ayında da bir açıklama yaparak, 7 adet B737-800NG ticari yolcu uçağını yaklaşık 178,7 milyon dolar bedel karşılığında Air Lease Corporation firmasına satılacağını kamuoyuna duyurmuştu. Şirketin yapmış olduğu açıklamaya göre gerçekleştirilmesi planlanan satışların amacının, yakıt kullanımları için optimizasyon imkanı sağlayan portföy değişimini hızlandırmak adına olacağı bildirildi. Ayrıca şirket, bu yıl içerisinde 6 adet uçak filosu satın alacağını da duyurmuştu.

Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) Pegasus tarafından yapılan açıklamada, Quidell Limited şirketi ile Wilmington Trust SP Services firmaları ile iki ayrı anlaşma sağlandığı ve iki adet Boeing 737-800NG uçağının 92 milyon dolar karşılığında bu firmalara satıldığı belirtildi.  Yapılan bu satış mutabakatını ardından ilk uçağın 16 Mayıs’ta teslim edildiğini bildirilirken, ikinci uçağın ise 31 Mayıs’a kadar alıcısına devredileceği belirtildi.

Ayrıca açıklamada, gerçekleştirilmiş olan bu satıştan bir kar elde edileceği öngörülerek, söz konusu uçakların teslim edildiği tarihte net olarak belli olacağı belirtildi. Elde edilen bu karlar ile de şirketin yepyeni yatırımlara ve operasyonlar için nakit ihtiyacının giderilmesi için kullanılacağı yapılan açıklamalara ilave edildi.

Pegasus Üst Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Nane bu konular hakkında açıklamada bulunarak, şirketin elinde bulunan bazı uçakların satışını gerçekleştirirken, öte yandan 6 adet yeni uçak alacaklarını ve böylelikle yeni uçaklara yatırım yaptıklarını dile getirdi.