Yılın İlk Çeyreğinde Koç Holding’den Yüzde 118 Net Kar Artırımı

Bu yılın ilk Çeyreği olan Ocak-Mart döneminde Koç Holding geçen yıla kıyasla, net kar oranlarını yüzde 118 arttırarak, 1,1 milyar Türk Lirasına kadar yükseltti.

Koç Holding tarafından Kamuoyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) açıklanan bilançosunda, satış gelirlerinde finans sektöründe gerçekleştirdikleri faaliyetleri de göz önünde bulundurarak, geçen yıla nazaran bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 59 civarında ki artışla 22,3 milyar Türk Lirasına kadar çıkarttığı görülüyor.

Koç Holding’in Üst Düzey Yöneticisi (CEO) olan Levent Çakıroğlu, bu konu hakkında bir açıklamada bulunarak, Türkiye’ye olan inanç ile beraber istikrarlı bir şekilde sürdürdükleri yatırımların, finansal olarak olumlu yönde katkı sağladığını açıkladı. Ülke ekonomisinin büyümesinde yapı taşlarından biri olmaya devam ettiklerini de açıklayan Çakıroğlu, bu yılın ilk çeyreğinde 1,1 milyon Türk Lirası kombine yaptıklarını belirtti. Son beş yıl içerisinde yapılan yatırımları ise 30 Milyar Türk Lirasının üzerine çıktığını da belirterek, küresel pazarlar içerisinde de yatırım olanaklarını sürekli değerlendirdiklerini vurguladı.

Koç Holding’in otomobil sektöründe de gerçekleştirmiş olduğu ihracatlara değinen Levent Çakıroğlu, Ford Otosan ve Tofaş markalarının, senelik bazda ki ihracat sayılarını yüzde 6 ve yüzde 35 seviyelerine yükselttiklerini de açıkladı. 

Tüm bunların yanı sıra Çakıroğlu konuşmalarında, dayanıklı tüketim sektöründe ki markaları olan Arçelik’in de bu yılın ilk çeyreğinde güçlü bir performans sergilediğini vurguladı. Türkiye’de beyaz eşya sektörünün ilk çeyrekte senelik 6 ana ürün bazında yüzde 36 büyüme sağladığını, bunun aynında Arçelik’in ise aynı bazda yüzde 43 artış yaşadığını, Türkiye cirosundaki artışın ise yüzde 35 civarında olduğunu söyledi. Ayrıca enerji sektöründe de yer alan Aygaz ve Tüpraş’ın önemli başarılar elde ettiğini vurguladı.