Peugeot’dan Türkiye’ye 8 Ayda Fabrika!

Cenevre Otomobil Fuarı’nın gözdelerinden olan PSA firmasının Peugeot markası, ihtiyacın olması halinde 8 ayda Türkiye’de fabrika kurabileceklerini söyledi.

Peugeot, geçtiğimiz günlerde Opel’i satın almıştı. Opel’i satın alması ile birlikte Cenevre Otomobil Fuarı’ndaki en popüler markalardan bir tanesi olan Peugeot, Türkiye’de de önemli bir pazara sahip. Uzun bir zamandır Türkiye’ye yatırım yapması ihtimali olduğu için konuşulan, anca 2008 yılında otomotiv sektörünün yaşadığı kriz sonrasında bu ihtimalin oldukça düştüğünü aktaran Fransız marka, yaptığı yeni satın alma ile birlikte tekrar Türkiye yatırımını gündeme getirip getirmeyeceği konuşuluyor.

PSA Yönetim Kurulu Üyesi ve Peugeot CEO’su Jean – Philippe Imparato, Türkiye’de yatırım yapabilmeleri için her şeyin hazır olduğunu aktardı.

Yaklaşık 8 ay gibi bir süre zarfında, Türkiye’den ihtiyaç olması halinde montaj hattını tamamıyla kurabileceklerini aktaran Imparato, PSA Grubu CEO’su Carlos Tavares’ten onay gelmesi halinde Türkiye’de fabrika açabileceklerini aktardı. Vietnam’da 8 ay içerisinde montaj fabrikası açtıklarını hatırlatan Imparato, Türkiye’den talep gelmesi halinde aynı uygulamayı gerçekleştireceklerini dile getirdi.

Opel’in satın alınması ile ilgili de konuşan Imparato, yapılan işlemin bir satın alma olduğunu, yani birleşme olmadığının altını çizerek, iki marka arasındaki rekabetin aynı şekilde devam edeceğini aktardı. Önümüzdeki süreç içerisinde Peugeot’u birkaç basamak üste konumlandırmayı hedeflediklerini aktaran Imparato, marka stratejileri ve fiyat politikalarında bir değişiklik yapmadan rekabet etmeye devam edeceklerini dile getirdi.