O Otomobil Devi Satıldı!

Peugeot ve Citroen gibi dünyaca ünlü otomobil markalarının üreticisi olan Fransız kökenli PSA Group, Opel’i de satın alarak otomobil sektöründeki pazar payını büyüttü.

Alman kökenli bir otomobil markası olan Opel, geçtiğimiz yıllarda Amerika Birleşik Devletleri kökenli olan General Motors’a satılmıştı. Şimdi ise Fransız kökenli PSA Group, 2,3 milyar Amerikan Doları’na Opel’i satın aldı.

Fransa merkezli olan PSA Group, Peugeot ve Citroen gibi otomobil markalarının üretiminin sahibi olarak üretim aşamalarını yürütüyordu. Firma Avrupa’da rakibi olan Opel’i General Motors’tan 2,3 milyar Amerikan Doları’na satın alarak bünyesine kattı. Pazar payında en büyük rakibi olan Renault’u bu hamlesi ile birlikte geride bırakan PSA Group, artık Avrupa’daki otomobil sektöründe ikinci sırada yer alacak.

Avrupa’da yer alan otomotiv pazarının liderliği uzun yıllardır Volkswagen grubunun elinde bulunuyor. PSA ve General Motors’un Avrupa’da toplam satış gelirleri 2016 yılı sonu itibariyle 71,6 milyar Avro’ya ulaşırken, araç sayısı ise 4.3 milyon adede ulaşmıştı. 16 yıldır her yılı zarar ile kapatan Opel, 2015 yılında 813, 2016 yılında ise 257 milyon dolar zarara sebep olmuştu. Rusya pazarında önemli bir kayıp yaşayan Opel, Avrupa Birliği’nden ayrılmaya karar vermesi ile birlikte İngiltere’deki pazarını da riske atmıştı.

Türkiye’deki Otomobil Pazarı Etkilenecek

2016 yılı içerisinde Türkiye otomobil pazarında yüzde 6’lık dilime ulaşana PSA Grubu, Opel’i satın alma hamlesinin ardından pazar payını yükselterek yüzde 12’lik dilime yakın bir payın sahibi olacak. Aynı zamanda en çok satış yapanlar listesinde iki basamak yükselerek üçüncülüğe çıkacak olan PSA grubu, yüzde 13,68 lik Pazar payı ile lider Volkswagenin ve yüzde 12,37 ile lider Renault’un hemen arkasında yer alacak.