ÖTV Düzenlemesi Sonrasında Araç Satın Alımları Öne Çekildi Ancak…

Hyundai Assan Genel Müdürü Önder Göker, bu yıl içinde döviz kuruna meydana gelen artışın otomobil fiyatlarına çok fazla etki ettiğini, kendilerinin avroyu takip ettiğini, avronun 2017 başında 3,70 olduğunu ancak şuanki değerine bakıldığı zaman 4,53 seviyesinde bulunduğunu söyledi.

Sektörde 2017’nin başına göre ortalama olarak yüzde 25 oranında zam gerçekleştiğini söyleyen Göker, bir yere dayandıklarını ancak kur farkı sebebi ile oluşan farkı fiyatlara yansıtmak zorunda kaldıklarını söyledi.

ÖTV Düzenlemesi Sonrasında Araç Satın Alımları Öne Çekildi Ancak…

Geçen yılın kasım döneminde yapılan ÖTV düzenlemesi sonrasında vatandaşların araç satın alımlarını öne çektiklerini söyleye Göker, bu sebeple de otomotiv pazarında bu yıla yüzde 10 oranında daralma tahmini ile giriş yapıldığını, 2017 yılının ilk çeyrek döneminde döviz kurunda meydana gelen artış sonrasında pazarın çok düşük seviyelerde seyrettiğini söyledi.

Bu yılın ilk yarı döneminde bir önceki yılın aynı dönemi ile kıyaslama yapıldığı zaman yüzde 9 oranında pazarda daralma görüldüğünü söyleyen Göker, pazarın temmuz sonrasında kendisini toparlamaya başladığını, bu yılın ilk 11 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3 oranında düşüş gözlemlendiğini söyledi.

Hyundai’nin ise geçen senenin ilk 11 aylık döneminde 44 bin 600 tane satış yaptığını söyleyen Göker, 2017’nin aynı döneminde bu rakamın yüzde 2,3 oranında yükseldiğini, bu yükseliş ile 45 bin 611’e çıktığını, toplam pazarda ise geçen yılın ilk 11 aylık döneminde 7. sırada yer aldıklarını, 2017’de 5. sıraya yükseldiklerini, 4.’lüğün devam ettirildiği binek pazarında da paylarının yüzde 6,6 seviyesinden yüzde 6,9 seviyesine yükselteceklerini söyledi.