Vergiler İnternet Faturalarını Da Yükseltecek!

Dün açıklanan torba yasa düzenlemesine göre Özel İletişim Vergisi için de yeni bir düzenleme geliyor. Yapılacak zamlar ile birlikte 2018’de Türkiye’de hayat adeta ateş pahası olacak.

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan torba yasa düzenlemesi açıklaması sonrasında neredeyse kullanılan her ürüne ayrı ayrı zam gelecek. MTV ile binek otomobiller için alınan vergiler yükselirken, bu zam oranlarından internet faturaları, cep telefonu fiyatları da nasibini alacak.

Mevcut durum içerisinde uygulanan mobil elektronik haberleşme kapsamındaki hizmetler için yüzde 25, radyo ve televizyon yayınlarının uydu yayını, kablo yayını gibi işletmeler için yüzde 15, kablolu ve mobil internet servis sağlayıcıları için yüzde 5 oranında uygulanan Özel İletişim Vergisi, yüzde 7,5 olarak sabitleştirilecek. 

Her ne kadar verginin yüzde 7,5 oranında sabitleştirilmesi sebebiyle bir indirim olarak algılansa da aslında uygulamada durum biraz daha farklı olacak. Telefon görüşmelerini sesli olarak yapan vatandaşlar, yüzde 25 oranında olan vergiyi yüzde 7,5’a düştüğüne sevinse de, günümüzde mobil internetin kullanım sıklığına göz önüne bulundurduğumuzda aslında yaptığımız fatura ödemelerine yüzde 50’lik bir zam gelerek yüzde 5’ten yüzde 7,5’a çıkartılacak.

Aynı zamanda evden ve iş yerlerinden kullanılan sabit internet için de Özel İletişim Vergisi’nin yüzde 5’ten yüzde 7,5’a çıakrtılması ile birlikte faturalar da zamlı ödenecek.