Tütün Düzenlemelerinde Önemli Değişiklik!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, tütün ve tütün ürünleri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. İşte milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren o detaylar!

Maliye Bakanı Naci Ağbal, sigara üretimindeki açık artırma usulünün kalacağını paylaştı. Üreticiler için hapis cezasını da tasarıdan çıkardıklarını ifade eden  Ağbal, aynı zamanda aromalı tütün, geleneksel yöntemle üretilen tütün gibi tütün ürünlerinin üreticilerinin de kooperatif kurmalarına olanak sağlanacağını ifade etti.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, Türkiye’de tütütün üretimi, ithalatı, satışı, yetkilendirilmesi gibi konuların özel kanun ile düzenlendiğini hatırlattı. Birçok sayıda çiftçinin ekmek kapısı olan tütün üretiminin altını çizan Ağbal, bu konuda özel mevzuatın bulunduğunu, tütünden üretilen sigara ve benzeri ürünler üzerinden alınan vergilerle de kamu geliri elde edildiğini aktardı.

Konuşmasında sarmalık tütün olarak tabir edilen ve Adıyaman bölgesinde üretimi gerçekleştilebilen aromalı ve farklı renkte olan bir tütün olduğunu kaydeden Bakan Ağbal, üreticilerin bu ürünün satışı aşamasında daha düşük oranda ÖTV uygulamasını talep ettiklerini, sistemin kurulması ile birlikte vergi meselesinin de masaya yatırılacağını kaydetti.

 

Konuşmasında makaron olarak adlandırılan içi boş sigara için de ÖTV’nin getirildiğini kaydeden Maliye Bakanı Ağbal, aynı zamanda ısıtılmış tütün ile alakalı Türkiye’de yer alan fabrikaların bulunduğunu, bu fabrikaların işleme belgesi ile faaliyete açılacağını, lakin Türkiye’ye satış olmadan üretilen ürünlerin ihraç edileceğini kaydetti.