Mavi Marmara Şehitlerine Tazminat Ödemesi Gerçekleştirildi

Maliye Bakanı Mavi Marmara gemisinde şehit olanların ailelerine tazminat ödemesi gerçekleştirildiğini açıkladı.

Maliye Bakanı olarak görev yapan Naci Ağbal konu üzerine bir açıklamada bulundu. Bakan Ağbal yapmış olduğu açıklamasında İHH yardım kuruluşuna ait olan Mavi Marmara gemisinde şehit olmuş olan kişilerin aile ve yakınlarına bir tazminat ödemesi gerçekleştirildiğini açıkladı. Gazze’ye insani yardım götürmekte olan Mavi Marmara isimli gemiye 22 Mayıs 2010 tarihinde Antalya’dan yola çıkmış, çıktıktan 9 gün sonrasında yani 31 Mayıs 2010 tarihinde İsrail’in askerleri tarafından bir saldırıya uğramıştı. Yapılan bu saldırıda 10 kişi şehit edilmiş ve 490 kişi ise yaralanmıştı. Türkiye ile İsrail’in ilişkilerini uzunca bir süre kopma noktasına getirmiş olan bu Mavi Marmara Gemisi saldırısından sonra 7 yıl geçmesinin ardından İsrail tarafından saldırıda şehit olan kişilerin ailelerine ödenmek üzere 20 milyon dolar Türkiye’ye verilmişti. Fakat bu 20 milyon doların aradan 9 ay geçmesine rağmen şehit ailelerine ödenmediği iddia edilmişti.

Maliye Bakanlığı tarafından bu konu hakkında bir yazılı açıklama yapıldı. Yapılan bu açıklamada tazminat ödemesinin geciktirilmesi ya da yapılamaması gibi bir durumun asla söz konusu dahi olmadığı, şehit aileleriyle görüşme yapılarak konu hakkındaki çalışmaların tamamlandığı ve gerekli olan tüm ödemelerin hızlı bir şekilde gerçekleştirilmesinin temin edileceği kamuoyuna duyurulmuştu.

Bu gelişmelerin ardından Maliye Bakanı Naci Ağbal da yapmış olduğu bu açıklamasında, Mavi Marmara Gemisi saldırısında hayatını kaybetmiş olan bu 10 kişinin ailesi ve yakınlarına tazminat ödemelerinin gerçekleştirildiğini ifade etti.