Kaza Sonrası Aracını Düşük Değerden Satanlara Tazminat İmkanı Doğdu!

Yapılan kaza sonrasında aracın düşük değerle satılması konusunda danıştaydan tazminat alma yolu açıldı. Aracın düşen değerinin karşı tarafın sigortası tarafından karşılanması mümkün olacak!

Maddi hasara sebebiyet veren otomobil kazaların sonucunda her iki aracın da kazalı statüsüne geçmesi sebebiyle piyasa değerlerinde önemli düşüş oluyordu. Alıcılar, kazalı olan araçların satın alım aşamasında piyasa değerinden daha düşük bir fiyat teklifi sunuyor, satıcıların da başka çaresi kalmaması sebebiyle araç düşük fiyat üzerinden satılıyordu. Bu durum, ‚araç değer kaybı‘ olarak adlandırılıyor. Lakin, Danıştay, artık bu kayıbın tazmin edilebilmesinin önünü açtı.

Yasadaki yerine göre, araçların yaşadıkları değer kaybı, suçlu olan tarafın trafik sigortasını yaptırdığı sigorta acentesinden 2 yıl içerisinde talep edilerek tazmin edilebliyor. Eğer gerçekleşen kazada bir çarpıp kaçma durumu söz konusuysa da, 2 yıllık süreç çarpıp kaçan aracın veya kişinin tespit tarihi sonrasında başlıyor.

2015 yılı itibariyle yürürlüğe giren Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları’na göre, yaşanan kaza sonrasında sigortaya yapoılan ihbar tarihi arasında aracını satmış olan kişilerin değer kaybı tazminatı hakkı yanıyordu. Lakin Danıştay tarafından alınan karar doğrultusunda 2015 yılında uygulamaya giren bu kararın yürütmesi durdurulup, aracını sattan kişilere 2 yıl içerisinde karşı tarafın sigortası tarafından tazminat ödenmesinin yolu açıldı.