Aracına Bu Sistemi Kurana Trafik Sigortası İndirimi!

Trafik kazalarında azaltma yapan sistemin Türkiye’deki mevcut araçlara zorunlu hale getirilmesi yeni gündem maddesi oldu. Durumun yasalaşması halinde 3.5 milyon araca sistem takılırken, aynı zamanda sigorta şirketleri tarafından da sigorta indirimi yapılacak.

Geçtiğimiz hafta içerisinde Ankara’da organize edilen Trafik Güvenliği ve Karayolu Yolcu Taşımacılığı Çalıştayı’nda trafik kazalarının yüzde 70’lik dilimde önleyen Akıllı Sürücü Uyarı Sistemleri ana maddeler arasında yer alıyordu. İçişleri Bakanlığı tarafından gündeme alınan bu sistem, çalıştayın sonuç bildirgesindeki yerini de alması bekleniyor.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Mustafa Yıldırım, bahsi geçen sistemin Avrupa’da ve Amerika’da uygulanmakta olduğunu, trafik kazalarında ciddi düzeyde bi önlem oluşturduğunu aktarırken; sistemin sinyal vermeden şerit değiştirme, aşırı hız, öndeki araca fazla yaklaşma, uyuklama gibi durumlarda sürücüye tepki verdiğini ve uyardığını aktardı.

Sistemin Türkiye’deki ilk etabında sadece ticari araçlarda ve toplu taşıma araçlarında kullanılmasının önerildiğini aktaran Yıldırım, Bakanlığın bahsi geçen konuya ılımlı yaklaştığını, sistem kullanımının zorunlu hale gelmesi halinde ise 3.5 milyon ticari aracın da sistemi kullanmak zorunda kalacağının bilgisini paylaştı.

 Ortalama 3 bin Türk Lirası tutarında bir maliyet olduğunu aktaran Yıldırım, maliyetin giderilmesi adına sigorta şirketleri ile görüşme yapıldığını, aktarırken, öte yandan Türkiye Sigorta Birliği Genel Sekreteri Mehmet Akif Eroğlu, sigortacılık sektörünün sisteme sıcak yaklaşmasına karşın, finansmanı aşamasında bir ortamın olmadığını, sadece sistemi aracına takan araç sahiplerine trafik sigortası priminde indirim uygulaması yapılabileceğini aktardı.