Tasarı Mecliste: Eski Arabasını Getirene Sıfır Araç Alımında 11.800 TL İndirim!

Maliye Bakanlığı’nın düğmeye basması, ikinci el ve hurda araç piyasasını hareketlendirdi. 16 yaş ve üzerinde olan araç getirenler, tam 10.000 TL’lik ÖTV indiriminden faydalanabilecek.

Geçtiğimiz günlerde Maliye Bakanlığı tarafından model yılı ilerlemiş olan ve yıpranmış durumda olan araçların ihracının gerçekleştirilmesi ya da hurdaya ayrılarak trafikten çıkartılması amacıyla hayata geçirilen hurda indirimi, yeniden başlatılacağı duyuruldu. Trafikte seyir halinde olan 16 yaş ve üzerindeki yaklaşık 6 milyon aracın yakından ilgilendirildiği düzenleme, torba yasa kapsamında Meclis’e sevk edildi.

10.000 Türk Lirası’nı geçmeme kaydıyla Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)den faydalanmanın kapılarını aralayan düzenleme, 2002 model ve daha eski olan araçları kapsıyor. Vatandaşlar, 2002 ve daha eski dönemlere ait otomobilleri getirmeleri halinde, yurt içi yeni otomobil alımlarında 10 bin TL’ye kadar ÖTV indiriminden faydalanabilecekler.

31 Aralık 2019 tarihine kadar sürmesi planlanan 10 bin Türk Lirası’na kadar ÖTV indirimi için vatandaşlar soluğu ikinci el otomobil satan galerilerde ve hurda araç satan oto sanayi sitelerinde aldı. 3.000 TL’den başlayıp, 7.000 TL’ye kadar giden hurda araçlar için pazarlığa başlayan vatandaşlar, eski araç getirerek 10 bin TL’ye varan ÖTV indiriminden faydalanmak için bekliyor.

2002 model ve daha eski yıllara ait olan araçların kullanımdan kaldırılması halinde vatandaşlar 10 bin TL tutarında ÖTV indiriminden faydalanacak iken ,aynı zamanda yüzde 18’lik KDV’nin de eklenmesi halinde 11 bin 800 Türk Lirası tutarında indirimden faydalanarak sıfır otomobil sahibi olabilecekler.

Vatandaşlar, getirdikleri otomobilleri ya hurdaya ayıracaklar, ya da ihracatçı firmalar vasıtası ile farklı bir ülkeye satışını gerçekleştirerek ÖTV indiriminden faydalanabilecekler.