2017’de 13 Milyar Liralık Destek Düğün Sektöründen

Günümüzde en düşük maliyetli düğünün 20 bin Türk Lirası’na mal olduğunu belirten Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken,  ÖTV indiriminin 2017’nin sonuna kadar devam etmesi kararının çıkması halinde, 2017 yılı içerisinde 650 bin çiftin evlenmesini beklediklerini ve bu durumun da Türkiye ekonomisine 13 milyar Türk Lirası tutarında bir katkı sağlayabileceğini aktardı.

Düğün sezonunun başlaması ile birlikte bir çok piyasada hareketlenme yaşanacağını belirten Palandöken; mobilya, beyaz eşya, altın, matbaa, salon, kuaför, tekstil, pasta, çiçek ve emlak sektörleri başta olmak üzere bir çok sektör için canlanmanın kaçınılmaz olduğunu belirtti. Mobilya, beyaz eşya ve elektrikli ev aletleri sektörlerinde devletin başlattığı ÖTV indiriminde yıl sonuna kadar devam kararı alınması halinde ekonomideki hareketlenmenin daha çok olacağı da ön görüler arasında yer alıyor.

2017’de 650 bin Çift Evlenecek

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 2017 yılı içerisinde bahsi geçen ÖTV indiriminin devam etmesi ile birlikte, 650 bin çiftin yuva kurmasını ön gördüklerini açıkladı. Bu rakama ulaşılması halinde Türkiye ekonomisinde yaşanması beklenen hareketlilik ise 13 milyar Türk Liras tutarına tekabül ediyor.

Evlilik Kredileri Uzun Vadeli Olmalı

Hem düğün öncesinde, hem düğün sonrasında, hem de evlenmeye karar verme aşamasında maddi sıkıntı çekilmesinin önüne geçilmesi amacıyla, genç çiftlere devlet destekli evlilik kredisi hazırlanması gerektiğini belirten Palandöken, bu kredilerin uzun vadeli ve sıfır faizli olması ya da olabildiğince minimal faizler üzerinden finansman sağlanması gerektiğini aktardı.