Rusya’dan Gelen Zengin Turistleri Kaybettik

Geçtiğimiz yıl yaşanan bir takım sıkıntılardan sonra turizm sektörü toparlanmaya çalışıyor.

2016 yılında Rusya’dan Türkiye’ye gelmekte olan turist sayıları neredeyse sıfırı görmüştü. 2017 yılında ise ilk 4 ay içerisinde bu sayıda bir hayli artış görüldü. Cornelia Diamond Golf Resort Spa’da Genel Müdür olan Zafer Alkaya konu hakkında açıklama yaparak, her ne kadar Rusya’dan pozitif sinyaller alınsa da, Avrupa pazarlarında gerilemenin halen daha devam ettiğini vurguladı. Alkaya ayrıca, yaşanan bir takım gerginliklerin ardında Avrupalı turistlerin genellikle tatil için Türkiye’yi tercih etmediklerini de açıklamalarına ekledi. Öte yandan Rusya’dan gelen turist sayılarının en çok Antalya otellerini sevindirdiğini de dile getiren Zafer Alkaya, bunun için birçok otelin fiyatlarında indirim kampanyaları yürüttüğünü, bu sebeple Rusların Türkiye’de çok ucuza konakladıklarını ve bu kampanyaları pansuman tedavisi amacıyla gerçekleştirdiklerini de anlattı.

Zafer Alkaya konuşmalarında, geçmişte lüks villalarda Rus turistler için tatil imkânı sağlandığına da değinerek, Alanya, Side ve Kemer gibi bölgelerde fiyatların çok düşük olduğunu, şuanda 500 dolar karşılığında ulaşım da dâhil bir haftalık tatil imkânı tanınıyor olduğunu söyledi. Bu bölgelerin yanında Belek bölgesi ise tatil fiyatlarında dik durmaya çalıştığını, fakat zengin Rus turistlerin şuan da daha çok İspanya, İtalya, Yunanistan ve Portekiz gibi ülkeleri tercih ettiklerini anlattı.

Konuşmalarında bu turistleri geri kazanmak adına tüyolar veren Zafer Alkaya, daha çok çalışılması gerektiğini ancak fiyatların düşürüldüğü takdirde dünyada en iyi olunan hizmet kalitesinden de ödün vermek mecburiyetinde kalınacağını, bu sebeple fiyatlarda değil de vermiş oldukları hizmetin kalitesi ile ön planda olmaları gerektiğini açıklamalarına ekledi.