Yunanistan Seferlerine Devam! Yasak Kalktı!

Atina’da Yunanistan Denizcilik Bakanı Panagiotis Kouroumplis ile görüşme yapan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, görüşme sonrasında Türk bayraklı yolcu gemileri ile birlikte feribot seferlerinin devam edeceğini açıkladı.  Bakan Arslan’ın yaptığı açıklama sonrasında Yunan adalarına sürekli sefer düzenleyen firmalar ise memnun olduklarını ifade ettiler.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, iki ülke arasındaki geçtiğimiz dönem sonunda ticari yatların tutulmasından ötürü meydana gelen sorunların, Bakan Arslan’ın göstermiş olduğu büyük çabalar sonrasında çözüme kavuştuğunu söyledi.

Yunanistan’ın Ege adaları ile ülkemizin ege kıyıları arasında seferlerin devam edeceğini söyleyen Öztürk, Ege’nin iki yakasının kopmayacağını, karşılıklı seferlerin devam edeceğini, Yunan misafirlerin ülkemizde turizm bölgelerine, bizim vatandaşlarımızın ise Yunan adaların gitmeye devam edebileceklerini, ticari yatlar kapsamındaki düzenlemelerin ise en yakın zamanda faaliyete geçeceğini söyledi.

Yunanistan ile Türkiye’nin aynı denizi paylaşan dost ülkeler olduğunu ifade eden Öztürk, geçmişte de olduğu gibi Ege’nin dostluğun denizi olacağını söyledi.

Midilli ile Ayvalık arasında hizmet veren turizm acentesi sahibi Eşref Jale ise söz konusu kararın Kuzey Ege bölgesinden Batı Akdeniz bölgesine kadar hizmet sağlayan tur firmalarının da bu durumu memnuniyet ile karşıladıklarını söyledi. Yunanistan’ın ülkemizi Gri Liste’ye düşürmek için böyle bir girişimde bulunduklarını söyleyen Jale, Bakanlığın almış olduğu yasak kararını çok doğru bulduklarını ifade etti. Yunan adalarında elde edilen gelirin büyük çoğunluğunun Türkiye’den orayı ziyaret eden vatandaşlarımız sayesinde olduğunu söyleyen Jale, açıklanan kararın iki taraf içinde çok iyi olduğunu söyledi.