Turizmde Canlanma Başladı

2017 yılının başlangıcında negatif yönde seyreden turizm sektörü, Nisan ayı itibariyle pozitif yönde yükselmeye aşladı. Yabancı turist sayısında Nisan ayı itibariyle yüzde 18,10 oranında bir artış meydana geldi.

2017’nin ilk üç ayı içerisinde negatif bir göstergeye sahip olan turizm sektörü, Nisan ayı itibariyle yönünü pozitif olarak değiştirirken turizm sektörüne de bir heyecan gelmesine vesile oldu. 2016 yılının Nisan ayına oranla, 2017 yılının nisan ayında yüzde 18,10 oranında daha fazla yabancı turist gelişi gerçekleşti. Henüz açıklanmasa da Mayı ayı verilerinde de artışın yüzde 20 oranında gerçekleşmiş olması kayda geçiyor.

Turizm başkenti olarak tabir edilen Antalya’da kent geneli verilere göz atıldığında, 2016 yılındaki aynı döneme oranla yüzde 30 oranında bir artış gerçekleştiği göze çarpıyor. Rusya ile olan krizin aşılması ile birlikte özellikle sahil kentlerindeki turizm canlanırken, İsrail’den gelen rezervasyonlardaki artış da turizmcilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

Avrupa’dan Türkiye’ye gelen turist sayılarında meydana gelen azalmanın, Temmuz, Ağustos ve Eylül döneminde pozitif yönlü değişeceğini ön gören turizmciler; özellikle İspanya ve Yunanistan’a gerçekleşen talepler sebebi ile yer kalmaması açısından son dakika satışlarında Avrupalı turistlerin Türkiye’yi tercih etmesi yönünde tahminler yer alıyor.

2018 yılının Türkiye turizminde her şeyin eski düzenine geri dönmesi yönünde tahminler yükselirken, 2019 yılında ise turizmin yükselme yılı olması ön görülüyor.