İngiliz Turistlerin Tercihi 2018’de Türkiye Olacak!

Didim, özellikle İngiliz turistlerin yoğun ilgisini çeken bir tatil bölgesi. Son 2 dönemdir beklediği rağbeti bulamayan oteller, 2018 yaz sezonu için şimdiden yüzde 50 oranında doluluğa ulaştı bile.

Ege Bölgesi, özellikle İngiliz turistlerin vazgeçilmez tatil noktası oldu. Didim’de otellerin yeni sezon için doluluk oranı şimdiden yüzde 50’lere çıktı. İngiltereli turistler, erken rezervasyonlar için sunulan kampanyalara adeta akın ediyor.

Didim Turizm Derneği Başkanı Tayyar Cengiz tarafından yapılan açıklamada, hem iklimi, hem sahili, hem tarihi kültürü, hem de canlı bir sosyal hayat olanakları sebebiyle İngiliz turistlerin en çok tercih ettiği yerler arasında Didim’in yer aldığını ifade etti.

Son 2 yıldır gelen turist sayısında önemli bir düşüş yaşandığını dile getiren Cengiz, Didim’e gelen İngilizlerin  aynı zamanda İspanya tercihini de güçlendirdiğini, seyahat acenteleri tarafından yapılan bilgilendirmeler doğrultusunda iki ülke arasındaki tercihin genellikle Türkiye’den yana kullanıldığı belirtildi.

Erken rezervasyonların ağırlıklı olarak İngiltere için önemli bir hareketlilik yaşattığını dile getiren Cengiz, oteller tarafından yapılmış kontratlar ile bu durumun belli olduğunu, uçaklardaki koltuk sayılarında da artış yaşandığının bilindiği, Didim’e gelen turistlerin önemli bir kısmının taşımacılığını yapan bir operatörün 2017 yılında haftalık 9 adet olan charter sefer sayısının 2018 yılında 16’ya kadar çıkacağını öğrendiklerini aktardı.

2017’de otellerdeki resmi giriş rakamlarına göre 30 bin adet İngiliz turist ağırlandığını ifade eden Cengiz, bu rakamın 2018’de yüzde 60’a yakın bir artış yaşanarak 45 bin düzeyine ulaşacağını beklediklerini ifade etti.

Bölgede hizmet veren bazı tesisler de sezona yüzde 100 oranında doluluk ile başlamayı hedeflediklerini aktardı.