Sabancı Holding 2017 Yılında 4.5 Milyar Lira Değerinde Yatırım Yapacak!

2016 yılı performanslarını gözden geçirmek ve konuşmak, 2017 yılı için öncesinde neler yapılabileceği hakkında bir fikre varmak için holding binasında basın toplantısı düzenleyen Sabancı Holding, geride bıraktığımız son 5 yıl içerisinde 17.3 milyar lira değerinde yatırım yaptıklarını ve 2017 yılı için 4.5 milyar yatırım yapmayı düşündüklerini açıkladı.

Yapılan basın toplantısında 30 Mart 2017 tarihinde CEO değişikliği yapacaklarını da açıklayan Güler Sabancı, holding CEO’su sayın Zafer Kurtul’un görevini sayın Mehmet Göçmen’e teslim edeceğini söyledi. Kurtul, global ve ülkemiz bakımından oldukça zor bir sene atlatıldığını fakat 2017’nin Türkiye için çok daha güzel olacağı beklentisinde olduğunu ifade etti.

Güler Sabancı, 20 yıllık bir süre zarfı içinde kendilerini ile çalışan Zafer Kurtul’a teşekkür edip, Sabancı Holding’in yeni olacak olan CEO’su sayın Mehmet Göçmen’e başarılar diledi. Ayrıca Mehmet Göçmen’in 14 senedir kendileri ile çalıştığını söyleyen Güler Sabancı, son 3 senede Enerjisa’nın gelişmesinde, başarılarında Mehmet Göçmen’nin çok büyük katkılarının olduğunu ve bu nedenle  Enerjisa’nın önderinin o olduğunu ifade etti.

3. çeyrekteki daralmanın öncesinde yüzde 4,5 oranında meydana gelen büyümenin 3. çeyrekte eksi 1,8 miktarı ile seneyi yüzde 2,6 oranına ulaşıldığını söyleyen Zafer Kurtul, tüm sektörler baza alındığından Sabancı Holding’in geçen sene içinde başarı elde ettiklerini açıkladı. Kurtul, 2016 yılı konsolide net karlarında yüzde 19 oranında artış meydana gelerek 2 milyar 700 milyon lira değerine ulaştıklarını, kombine net satışlarının ise yüzde 12 oranındaki meydana gelen artış ile 53,6 milyar lira değerine çıktılarını sözlerine ekledi.

Zafer Kurtul, yatırım yapmaya sürekli ve istikrarlı bir şekilde devam edeceklerini söyledi. Ayrıca son 5 yıl içerisinde 17,3 milyar lira değerinde yatırım sağladıklarını, geçen yıl küresel bakımdan zor bir süreç geçirildiğini ancak yaşananlara rağmen Sabancı Holding olarak geride bırakılan son 5 yılın en fazla yatırımını bu yıl 4,1 milyar lira değeri ile yaptıklarını söyleyerek sözlerine devam etti.

Zafer Kurtul Sabancı Holding Şirketleri İle İlgili Bilgiler Verdi

Zafer Kurtul, Sabancı Holding’in çimento firmalarının çok başarılı bir seneyi geride bıraktığını, ülkenin lider yapı malzemeleri firması olan Akçansa firmasının satış gelirinin 1 milyar 461 milyon lira değerinde olurken, brüt karlarının 413,9 milyon lira değerinde olduğunu, dönem karlarının ise 287 milyon lira değerinde olarak gerçekleştiğini söyledi. Mükemmellik Ödülü’ne sahip olduklarını açıklayan Zafer Kurtul, zor koşullarda elde ettiklerini başarı ile dünyadaki uygulamalar arasında yer aldıklarını söyledi.