Şekerbank’ın Desteğiyle Tarımda Kadın Girişimcilere Ödül Töreni!

Şekerbank’ın destek verdiği, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından başlatılan ‚Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı’nın bu yılki kazananları belli oldu. Kazananlar, ödüllerini Emine Erdoğan’dan aldı.

‚Tarımda Kadın Girişimciliğin Güçlendirilmesi Programı’nın ödül törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Dr. Ahmet Eşref Fakıbaba katıldı. 

Tören esnasında konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, kadınların evde, işte, tarlada varlık gösterdiğini, birikimlerini ortaya koyduklarını ifade ederken, ortaya çıkarttıkları iş ile gurur duyulan nice kadınların olduğunu dile getirdi. Kadın elinin değdiği her işin, değer kazandığını, bereketlendiğini ifade eden Erdoğan, kadınların bir iş yaparken yüreklerini koyduğunu ifade etti.

Tarımın Türkiye’de oldukça önemli bir sektör olduğunu ve Türkiye’nin geleceğindeki mihenk taşları arasında yer aladığını belirten Erdoğan, bu sektörde kadın çalışkanlığının da çok değerli olduğunu ifade etti. Tarım sektöründeki istihdamın neredeyse yarısının kadınlardan oluştuğunu kaydeden Erdoğan, Avrupa’nın en büyük tarımsal gücünün Türkiye’de olduğunu, bu güçte Türk kadınlarının da büyük bir payı olduğunu kaydetti. Bunun yeterli düzeyde fark edilmemesinin üzücü olduğunu ifade eden Erdoğan, Tarımda Kadın Girişimciliğin Güçlendirilmesi Programı’nın bu bağlamda önemli fayda sağlayacağını kaydetti.

Düzenlenen projeye, Türkiye’nin 16 farklı şehrinden toplamda bin 270 proje katılırken; birinci projeye 40.000 TL, ikinci projeye 30.000 TL, üçüncü projeye de 25.000 TL destek verildi. Juri Özel Ödülü almaya hak kazanan projeye de Şekerbank tarafından 20.000 TL verildi.