SGK Borcu Olanlara Müjdeli Haber

Sosyal Güvenlik Kurumu, borçlu olan vatandaşlara peşin ödediği takdirde borç tutarını 4’te 1’e düşürme kararı aldı. Sosyal Güvenlik Kurumu , zamanında ödeme yapılmayan borçlara kestiği para cezasında büyük bir indirim yapacağını açıkladı. 1010 Türk Lirası idari para cezası 6 yılda 2.495 Türk Lirasına çıkıyor. Eğer bu borcu peşin ödediğiniz takdirde 631 Türk Lirasına iniyor.

İşe başlangıç ve İşyeri Bildirimi gibi dokümanları zamanında SGK’ya bildirmeyenlere karşı para cezası yaptırımları bulunmaktadır. Bu yasa ile cezalarda büyük bir indirim yapıldı. Örneğin; Haziran ayında 1010 Türk Lirası idari para cezası alan mükellefin borcu 6 yılda 2.495 Türk Lirası çıkıyor. Mükellef bu borcu peşin ödediği takdirde 631 Türk Lirası iniyor.

Prim borcunu peşin ödeme yapanlara %50 indirim var.

Prim borcuna sahip olan kişiler ödemede ceza aslının bütünü alınmaktadır. Bu şekilde peşin ödendiğinde aynı borç tutarı ve süreci için ödeme tutarı 1.136 Türk Lirası, 1 yıl ödeme de ise 1.296 Türk Lirası, olacak. Prim borcunuzu verilen sürede ödemediğiniz takdirde gecikme faizi ve cezaları Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi temel alınarak tekrardan hesaplanacaktır. Eğer hesaplanan tutarı 2 Ocak 2017 tarihine kadar öderseniz borçlarınızın yarısı silinecektir. Ödemeleriniz taksitli ise uygulanan bu indirim yapılamayacaktır. Taksitli olan ödemelerde anapara ve geciken borç için hesaplanan tutar taksit adetine göre katsayı uygulanıp ödenecek vade farkı belirtilecektir. Diğer uygulamalardan farklı olarak borcunuzu yapılandırdığınızda ilk iki taksit kesinlikle ödenmesi gerektiğini koşul olarak sunulmuştur.1 yıl içerisinde iki taksiti geçiren vatandaşların yapılandırması iptal edilecektir. Bu uygulamada iş kazaları ve meslek hastalıkları kapsam dışı bırakılmıştır. Daha detaylı bilgiler herzaman kredi haberi’nde.