SGK’dan Emeklilik Hesaplamasına Dair Önemli Açıklama!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emeklilik hesaplaması yapan vatandaşlar için önemli bir açıklamada bulundu. SGK’dan yapılan açıklama, son dönemde gündemde olan öğrencilik süresi, staj süresi gibi sürelerin emeklilikte geçerli olarak sayılması hakkında ortalıkta dolaşan bilgileri temeline aldı.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) vatandaşların yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçebilmek adına bir açıklamada bulundu. Birçok yayın organı tarafından son günlerde gündeme getirilen; staj sürelerinin ve öğrencilik sürelerinin emeklilikte geçerli sayılması yönünde bir düzenleme yapıldığı konusunda ortaya atılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden SGK, bu konuda vatandaşların tedbirli ve bilgili olması gerektiğini ifade etti.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından gerçekleştirilen yazılı açıklamada, birçok basın yayın organı tarafından ve sosyal medya hesapları tarafından “Sosyal Sigorta İşlemleri Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik” vasıtasıyla staj süresinin ve öğrencilik süresinin emeklilik hesaplamasına katılacağı yönünde bilgi paylaşımı gerçekleştirildiği, bu değişikliğin vatandaşa yanlış aksettirildiği ifade edildi. Bahsi geçen değişikliğin; mesleki ve teknik liselerde öğretim görmekte olan iş kazası ve meslek hastalığı sigortası kapsamına dahil edilmesi, aynı zamanda Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı’nın İçişleri Bakanlığı’na bağlanması ve Jandarma ile Sahil Güvenlik Akademisi’nin kurulması yönündeki değişiklikleri kapsadığını ifade etti.

Staj ve öğrencilik sürelerinin, emeklilik hesaplanmasında kriter olarak sayılarak, süre uzatımı gerçekleştirilmesi bilgisinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalılık başlangıcı ya da emeklilik yaşının hesaplanması konularında, sosyal güvenlik haklarının sadece kanun ile belirlenebilecek haklar olduğunu ifade etti.