Sigara ve Alkole Yeni Yılda da Zam Var mı?

Bakanlar Kurulu tarafından dün hazırlanan ve sigara ile alkole uygulanan maktu vergilerin artırılmasını düzenleyen kararname, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onaylamasının ardından Resmi Gazete’de bugün itibari ile yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bugünden itibaren geçerli olan kararname ile birlikte sigara ve alkollü içeceklere zam geldi. Sigaraya gelen zam maktu vergilerin yüzde 27 oranında artırılması şeklinde gerçekleşti. Bu oran sigaraya zam olarak paket başına 50 kuruş yansıyacak. Alkole yapılan zamda ise maktu vergiler yüzde 10 oranında artırıldı. Bu da rakının litresinde 4 lira zam demek.

Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından yapılan açıklamaya göre sigaranın paketine 50 kuruş zam yapılması söz konusu vergilerin artırılmasının gereği konumunda. Bu meblağın üzerinde bir artışa gidilmesinin ise bakan tarafından yapılan açıklamada hükümet ile alakası olmadığı ifade edildi. Böyle bir durumun gerçekleşmesinin yalnızca sigara firmalarının tasarrufu olacağı ifade edilmişti.

Yeni Yıla Girişte Ocak Ayı’nda Tekrar Zam Yok!

Maliye Bakanı Naci Ağbal ayrıca açıklamasının devamında sigara ve alkole yapılan vergi zammının gelecek yılda olup olmayacağına da açıklık getirdi. 2017 Ocak ayında sigaraya ve alkole yeni bir zam yapmayacaklarını açıkladı. Bakan Ağbal; sigara ve alkol şirketleri tarafından yapılacak düzenlemenin ise hükümetin sorumluluğunda olmadığını vurguladı.

Hükümet alkollü içkilerden bu yıl itibari ile (2016) 8 milyar 200 milyon Türk Lirası vergi toplamayı hedeflemişti, ancak yıl sonuna kadar bu rakama erişilemeyeceği ve 7,5 milyar Türk Lirası’nda kalınacağı hesaplanıyor. Yeni yapılan düzenlemenin ardından 2017 yılında alkollü içeceklerden 8 miyar 693 milyon Türk Lirası vergi toplanacağı ön görülüyor.

Hükümet gelecek yıl sigaradan ise 36 milyar 600 milyon Türk Lirası vergi toplamayı hedefliyor. 2017 yılı için sadece içki ve sigaradan devletin kasasına 45 milyar 300 milyon Türk Lirası’nın girmesi hedefleniyor.