Sigaraya ve Alkole Büyük Zam!

Son yıllarda sigara ve alkollü içeceklere ardı ardına gelen zamlara bir yenisi daha eklendi. Alkollü içki ve sigarada ÖTV’in yüzde 10 ile yüzde 27,5 aralığında artırıldığı açıklandı. Sigara zammı ve Alkol zammı her yıl düzenli olarak gerçekleştiriliyor.

25 Kasım’da otomobiller için yapılan yeni ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) düzenlemesi sonrasında özellikle lüks otomobillerin vergilerinde önemli oranda artış yaşanmıştı. Otomobillerin ardından bir zam da alkol ve sigaraya geldi. Alkollü içki ve sigaranın ÖTV oranı da bugünden itibaren yüzde 10 ve yüzde 27,5 oranında zamlandı. 30.11.2016 tarihli yayımlanan kararnameye göre sigaranın ÖTV’sine yüzde 27,5 ve alkollü içkinin ÖTV’sine de yüzde 10 düzeyinde zam geldi.

2016’ya girilirken de alkol ve sigarada ÖTV artışına gidilmiş ve bu ürünlere yüzde 10’lara varan zamlar gelmişti. Böylece, yıl sona ermeden alkol ve sigarada bir kez daha ÖTV artışına gidilmiş oldu.

İŞTE ZAM FİYATI!

Biranın vergi oranı daha önce yüzde 63’tü. Bu oran sabit kaldı lakin “asgari maktu vergi oranı” 1,628 Türk Lirası’ndan 1,1691 Türk Lirası’na yükseltildi. Bu artış biranın fiyatında yüzde 10’luk bir artış gerçekleşeceği anlamına geliyor.

Rakıda litre başına asgari maktu vergi tutarı ise 134,84 Türk Lirası olarak uygulanmaktaydı. Dün akşam çıkarılan ve bu sabah yayımlanan kararname ile gelen zamla birlikte bu rakam 148,33 Türk Lirası’na yükseltildi. Bu artış sonrasında rakıya gelecek zam oranı da yaklaşık yüzde 10 düzeyinde olacak.

Sigarada da “asgari maktu vergi” miktarında değişikliğe gidilmedi lakin paket başına alınan maktu vergi miktarlarına yeni kararname ile zam yapıldı. Bu artış sonrasında her bir sigara paketinden alınan 5,1 Türk Lirası vergi meblağı 6,5 Türk Lirası’na çıktı. Yani paket başına 1,4 Türk Lirası zam yapılmış oldu. Sigarada vergi zammı yüzde 27,5 olarak gerçekleşirken; paket fiyatlarına yansıyan zam oranı ise yüzde 15 ile yüzde 20 aralığında gerçekleşti, böylelikle 2017 yılında ilk olarak Sigaraya zam ve alkole zam yapılmış oldu..