Şimşek : Lira’daki Değer Kaybı Referandum’a Bağlı

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, bugün yaptığı açıklamada eğer 16 Nisan referandumunda Türkiye’den evet kararı çıkarsa, Türkiye’deki belirsizliğin azalması ile birlikte hükümetin planladığı tüm yapısal reformları hızlı bir şekilde oluşturması dahilinde Türk Lirası’ndaki değer kaybının son bulacağına dikkat çekti.

Başbakan Yardımcısı Şimşek, bölgelerde gerçekleştirdiği ziyaretler esnasında vatandaşın referanduma olan ilgisinin nasıl olduğu üzerine bir soru ile karşılaştı. Bu soruya, vatandaşın yoğun bir ilgi gösterdiği cevabını veren Şimşek, ancak rehavete kapılmamak gerektiğini ve toplumun tüm kesimlerine ulaşmak için devam etmek gerektiğini sözlerine ekledi. Saha aşamasında önemli derece yanlış bilgilendirme olduğunu izlenimlediğini aktaran Şimşek, anayasa değişikliği paketinin okunması gerektiğine dikkat çekti.

Belirsizlik Azalırsa, Lira’nın Değeri Artar!

Ekonomi içerisinde bir takım yavaşlamalar görünse de, ekonomi büyümesinin devam ettiğini sözlerine ekleyen Şimşek, 16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan referandumdan evet oyu çıkması halinde belirsizliklerin azalacağını, bunun da Lira’ya olumlu bir etki yaratacağına dikkat çekti.

Enflasyon ile ilgili sorulan soruya, enflasyonda yaşanan yükselişin geçici olması için gerekli tüm tedbirlerin alındığını ifade eden Şimşek, Türk Lirası’ndaki değer kaybı için 16 Nisan’da yapılacak olan referandumu işaret etti. Siyasi belirsizlikte yaşancak olan azalmanın reform potansiyeli ve beklentileri artması ile birlikte Türk Lirası’na olumlu bir etki olacağını aktaran Şimşek, yakın dönem içerisinde ertelenmiş olan yatırımların da devreye gireceğini aktardı.