Son 11 Ayda Borsada Kazandıran Tek Takım Beşiktaş Oldu!

Türkiye’nin dört büyük futbol kulübü arasında en yüksek piyasa değerine sahip şirket Beşiktaş oldu.

Türkiye’de futbol kulüpleri arasında 4 büyükler olarak tabir edilen; Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor’un hisse değerleri son dönemlerde bir hayli değişkenlik gösteriyor. Kasım ayında her kulübün hisse değeri borsada önemli ölçüde değer kaybederek yatırımcısının büyük kayıplar yaşamasına sebep olurken, piyasa değeri en yüksek şirket Beşiktaş oldu.

Borsa İstanbul’da işlem gören spor endeksi, kasım ayında tam yüzde 14,06 oranında değer kaybetti. En fazla değer kaybettiren şirket ise yüzde 28,64’lük oran ile Galatasaray oldu.

Süper Lig’te Beşiktaş’a karşı 3-0 mağlup olan Galatasaray, halen liderlik koltuğunda bulunurken, yatırımcısına Kasım ayında en fazla değer kaybettiren şirket oldu. 108 milyon Türk Lirası tutarındaki sermayesini yüzde 400 bedel ile artırıp, 540 milyon Türk Lirası’na yükseltme kararı alan Galatasaray, kararı ile kayıplarını önemli ölçüde yükseltmişti. Trabzonspor cephesinde Kasım ayında yaşanan düşüş yüzde 19,22 oranında olurken, bu oran ile ikinci sırada yer aldı.

Beşiktaş ise yüzde 10,86’lık değer kaybı yaşamasına rağmen borsada işlem gören en büyük piyasa değerine sahip spor şirketi olma ünvanını koruyor. Fenerbahçe ise son 4 aydır yatırımcısına sürekli olarak değer kaybettirirken, Kasım ayında yaşadığı düşüş yüzde 3,88 oranında oldu.

Son 11 ay içerisinde en fazla kaybettiren takım yüzde 27,46’lık düşüş ile Trabzonspor olurken, ikinci sırada yüzde 19,62 düşüş yaşayan Galatasaray, üçüncü sırada yüzde 14,87 değer kaybeden Fenerbahçe yer aldı. Beşiktaş, son 11 ay içerisinde yüzde 0,50 değer kazancı yaşayarak kazandıran tek spor şirketi olma ünvanına kavuştu. Beşiktaş’ın piyasa değeri ise 964 milyon 799 bin 999 Türk Lirası’ndan kasım ayını kapatırken, ikinci sırada yer alan Fenerbahçe 962 milyon 800 bin Türk Lirası, Galatasaray 640 milyon 440 bin Türk Lirası, Trabzonspor ise 206 milyon Türk Lirası piyasa değerine sahip.