Merkez Bankası’ndan Hamle Geldi, Dolar ve Euro Düştü!

Merkez Bankası, sabah saatlerinde Borsa İstanbul’un kotasyonunu sıfır olarak açıklaması ile birlikte, hem dolar, hem de euro 3 kuruş düşüş yaşadı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından bugün Borsa İstanbul kotasyonu sıfır olarak açıklandı. Yapılan bu açıklama ile birlikte 3.77 Türk Lirası’nın üzerinde olan dolar, 3.7455 Türk Lirası’na, 3.9990 Türk Lirası olan Euro ise açıklama sonrasında 3.97431 seviyesine kadar geriledi. Devamında 1’er kuruşluk artış yaşansada, söz konusu olan düşüş piyasalarda olumlu bir etki yarattı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası yüzde 9,25 seviyesinde olan BIST kotasyondan fonlanma yapmaması ile birlikte piyasalardaki döviz kurunda ani bir düşüş yaşandı. Önümüzdeki hafta yapılacak olan ve neredeyse kesin olarak faiz artırımının söz konusu olacağı Fed toplantısının öncesinde, piyasanın gözleri bugün içerisinde açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisine çevrildi.

Dün akşam saatlerinde ani bir yükseliş ile 3.78 Türk Lirası seviyesini aşarak sert bir yükseliş yapan dolar kuru, bugün de güne 3.76 Türk Lirası değerinden başlangıç yaptı. Merkez Banaksı’nın BIST kotasyon fonlaması yapmaması ile birlikte 3 kuruş gerileyerek 3.7450 Türk Lirası seviyesinden işlem görel Dolar,  gün sonunda yapılacak olan tarım dışı istihdam verisine odaklanmış duurmda.

Asya Borsaları Da Verileri Bekliyor

Bugün içerisinde Amerika Birleşik Devletleri tarafından açıklanacak olan tarım dışı istihdam verisine odaklanan piyasalar yükselişe geçmiş olsa da, yen, dolar karşısında değer kaybetti.