Sosyal Medya Devinden Yüzde 4’lük Zarar!

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya platformları arasında önemli bir yere sahip olan Twitter, 2017 yılının üçüncü çeyreğine dair bilançosunu açıkladı. Teknoloji devinin geliri, bahsi geçen dönem içerisinde yüzde 4,2’lik düşüş yaşadı.

2017 yılının üçüncü çeyreği içerisinde Twitter tam 21,1 milyon Dolar’lık zarar ettiğini açıkladı. Gelirinde yüzde 4,2’lik bir düşüş yaşayan Twitter, 590 milyon Dolar’lık gelir ile üçüncü çeyreği kapatmış oldu.

Sosyal medya devinin bahsi geçen dönem içerisinde sahip olduğu aktif kullanıcı sayısı 330 milyon kişiye ulaştı. Aktif kullanıcı sayısında yaşanan bu yükselme, platformun kâr etmesine ortam yaratmadı, aksine şirket gelirinde yüzde 4,2’lik önemli bir kayıp yaşadı.

Bir önceki yılın aynı döneminde 616 milyon Dolar’lık gelir elde ettiğini bildiren Twitter yetkilileri, bu yılın üçüncü çeyreği içerisinde 590 milyon Dolar’lık gelir elde edebildi. Dönem içerisinde yaşanan zarar ise 21,1 milyon Dolar olarak kayıtlara geçerken, geçen yılın aynı döneminde yaşanan zarar miktarı ise 102,9 milyon Dolar’dı.

Aktif kullanıcı sayısında bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 2,8’lik bir artış yaşayan Twitter, 330 milyon aktif kullanıcıya ulaştı. Bu verilere göz atıldığında, edilen zararın giderek iyileşmesi ile birlikte, bir sonraki çeyrek olan son çeyrek içerisinde sosyal medya devinin 220 milyon Dolar ila 240 milyon Dolar tutarında bir kâr hedefi koyduğu, bu hedefe ulaşmanın da mümkün olduğu belirtildi.

Zarar etmesine rağmen piyasanın beklentilerinin çok üzerinde kalan Twitter’ın sahip olduğu hisse başı değerler, dün 17,14 Dolar’dan kapansa da, bugün yüzde 14,5’lik bir prim artışı yaşayarak 19,62 Dolar’a kadar yükseldi.