Telia Sonera, 150 Milyonluk Hissesini Satışa Çıkardı

Turkcell’in yüzde 142lük hissesine ve ayrıca dolaylı yoldan da yüzde 24’lük hissesine sahip olan Telia Sonera isimli şirket, sahip olduğu bu hisselerin yüzde 6,8’lik kısmını satışa çıkardı.

3 Mayıs Çarşamba günün ki seans kapanışı esnasında, Turkcell’in hissedarlarından biri olan Telia Sonera, sahip olduğu 150 milyon değerinde ki hisselerini satabilmek için gerekli işlemleri başlattı.

Telia Sonera isimli bu şirketin yaptığı ilk açıklamada, bu satışın Baltık ile beraber İskandinav ülkesindeki operasyonlara yoğunlaşma üzerine bir strateji olduğu ve ayrıca dolaylı olan hisselerin bu satıştan etkilenmeyerek, şirketin halen daha Turkcell’in en büyük hissedarlarında biri olmaya devam edecekleri belirtildi.   

Kamuoyu Aydınlatma Platformu (KAP) bu konuda bir açıklamada bulunmadı. Fakat piyasa kaynaklarından edinilen bilgilere göre, günün sonunda blok satış için, Citigroup, Bank of Amerika Merrill Lynch ve UBS gibi firmalar üzerinden 11, 42 ila 11, 45 Türk Lirası aralığında emir yazıldığı belirtildi.

Satışa çıkarılan 150 milyon hissenin değeri ise gün sonunda yaklaşık olarak 520 milyon dolar oldu.

İskandinav telekomünikasyon şirketi olan Telia Sonera’nın hisselerinin tümünün satıldığı takdirde, Turkcell’deki doğrudan var olan payı yüzde 14, 2 civarından yüzde 7, 2 civarına kadar gerileyecek. Ayrıca bu işlemin 8 Mayıs’ta gerçekleşmesi bekleniyor.

Geçtiğimiz yıl Aralık ayı sonlarında Turkcell’de yüzde 13, 07 civarında bir paya denk gelen 287, 6 Milyon Türk Lirası nominal hissenin satılması adına Merkezi Kayıt Kuruluşuna (MKK) başvuruda bulunan Telia Sonera’nın, Turkcell’de dolaylı yollardan var olan yüzde 24’lük hissesi de bulunuyor.