Türk Devi BMW’yle Anlaştı! Yerli Üretim Elektrikli Minibüs Geliyor!

Son dönemlerde kendi geliştirdiği otomobiller sayesinde önemli başarılara imza atan Karsan, elektrikli versiyonu için Jest minibüsünü kullanacak. Karsan, bu model için de BMW ile anlaşma sağladı!

Kurulmasından bu yana 50 yıllık süreci geride bırakmış olan Karsan, birçok marka için üretimler yapmaya ek olarak, kendisi tarafından geliştirilen araçlarla da dikkatleri üzerine çekmeyi devam ediyor. Son dönem trendi haline gelen elektrikli araçlar için önemli bir çalışma yaparak Jest minibüsünü elektrikli hale dönüştüren Karsan, bu modelin üretimi için de BMW teknolojisinin kullanılması adına marka ile anlaşma sağladı.

İçten yanmalı motorlar için kendini uzun süre önce ispat etmiş olan Karsan, Jest minibüsünün elektrikli versiyonu olacak olan Jest+ için BMW teknolojisi ile elektriklenme işlemini gerçekleştirecek. Karsan Jest Electric adı verilecek olan model, BMW’nin “i” model otomobillerinde kullandığı elektrikli motor ve batarya sistemini kullanacak.

BMW grubunun elde ettiği kalite sayesinde rakip elektrikli minibüs üreticilerini geri planda bırakmayı hesaplayan Karsan, kullanılacak olan teknoloji sayesinde hem menzil, hem de çalışma süresi olarak önemli bir farkı ortaya koymayı hedefliyor.

Dünya genelinde BMW i3 modelinin toplamda 100 bin adetlik satış rakamına ulaştığını ve bu rakamın dünyada en fazla satılan elektrikli otomobil rakamı olduğunu dile getiren Karsan CEO’su Okan Baş, BMW grubu ile imzalanan bu tedarik anlaşmasının Karsan adına oldukça güçlendirici bir hamle olduğunu, Karsan’ın yüzde 100 Türk markası olarak hem Avrupa’da, hem de ABD’de birçok ihaleye girmeye başladığını, Karsan’ın elde ettiği başarıların ticari araç klasmanında olması sebebiyle bu alanda global çözümler sunduğunu, BMW ile imzalanan tedarik anlaşması sayesinde BMW teknolojisi ile üretilen Jest+’ların da önemli bir rağbet göreceğini ifade etti.