Tuz Gölü’nde Yapılan Gaz Deposu Bugün Açılıyor

Temeli 2011 yılının Haziran ayında atılan, Tuz Gölü’nün altına inşa edilen doğal gaz depolama tesisi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılım yapacağı tören ile birlikte bugün açılıyor.

Tuz Gölü’nün güneyine inşa edilen 1 milyar metreküp doğal gaz depo haznesine sahip Tuz Gölü Yeraltı Doğalgaz Depolama Tesisi için bugün açılış yapılacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın katılımı ile gerçekleşecek olan tören ile açılacak olan depolama tesisinde depolanacak doğal gaz, ihtiyaç olması halinde kullanılmak üzere bekletilecek.

Toplamda 12 kuyudan oluşacak ve bugünkü açılış ile 6 kuyusu aktifleştirlecek olan depolama tesisinin açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak katılım sağlarken, tören 14.30’da başlayacak.

2011 yılının Haziran ayında Çin menşei firma olan Tianchen Engineering ile yapılan anlaşma ile birlikte temel atılmış ve inaşaat çalışmaları başlamıştı. Dünya Bankası tarafından 2006 yılında 325 bin dolar, 2014 yılında 400 bin dolar olarak BOTAŞ’a verilen iki ayrı kredinin de destek olduğu depolama tesisinin ikinci aşaması 2020 yılında tamamlanacak. 2020 yılında tamamlama olduktan sonra tesisin toplam kapasitesi günlük 40 milyon metreküp doğal gazı Türkiye şebekesine aktarmaya yetecek potansiyelde olacak.

Tesisin yer altında bulunan doğal gaz depolama alanlarını açmak için gerekli olan su Hirfanlı Barajı’ndan temin ediliyor. Temin edilen bu su, zeminin bin 450 metrelik derinliğinde yer alan tuz tabakasını eritmek için kullanıldıktan sonra, tuz oranı Tuz Gölü’nde yer alan su ile aynı seviyeye getirilerek göle bırakılıyor.