Faizin Aşağı Yönlü Hareketi Enflasyonu Düşüren Etkiyi Yaratacak!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün gerçekleştirdiği konuşmasında yüksek faiz oranlarına olan tepkisini bir kez daha dile getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, faizin aşağı yönlü hareket ettirileceğini, bunun sonucu olarak da enflasyonun düşmeye başlayacağını ifade etti.

Uzun bir dönemdir Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde bankalar tarafından uygulanmakta olan yüksek faiz oranları yer alıyor. Bankaların net kârlarını açıklamaya başladığı dönemde tepkisini bir kez daha dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Merkez Bankası’nın ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun aktif rol almak zorunda olduğunu, faiz alanında artık taviz verilmemesi gerektiğini ifade etti.

Faizin Düşmesi, Enflasyonu Düşürecek

Yakın dönemde bankalar ile tekrar bir haneye geleceğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu anda bazı bankaların yüzde 20’ye varan düzeyde faiz uyguladığını, bu tarz uygulamaların olduğu bir sisteme yatırımcının zor rol üstlendiğini, istihdamın artmasının mümkün olmadığını ifade etti. Açıklamasında hem Merkez Bankası’nın, hem de BDDK’nın bu konuda aktif olarak rol üstlenmesi gerektiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, yapılan görüşmeler sonrasında çalışmaların başladığını, çalışmaların tamamlanması sonrasında tekrar bir araya gelineceğini ifade etti.

IMF’ye olan borçtan kurtulunduğunu hatırlatan Cuhurbaşkanı Erdoğan, faizleri aşağı yönlü çekme konusunda kararlı olduklarını, bu konuda dik duruşun devam edeceğini ve faiz konusunda taviz verilmeyeceğini, faizin aşağı yönlü hareket etmesinin enflasyonu da aşağı yönlü düşüreceğini ifade etti.

Açıklamalarında Fransa’ya geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdiği ziyaretini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Eurosam konusunda bir anlaşma yapıldığını belirterek, İtalya’da aynı konunun görüşüldüğünü, İtalya’nın da Eurosam’ı hızlı bir şekilde hayata geçirmeye çalıştıklarını, bu durumun da gerçekleşmesi halinde savunma füzesi alanında önemli bir güce sahip olunacağını, bu gelişmeler ışığında elde edilen güvenlik gücü sayesinde 2023 yılına ulaşıldığında Türkiye’nin kendi güvenliğini alabilen bir ülke olacağını ifade etti.