Vodafone 5G Testlerine Başladı!

Vodafone, yürütmeye devam ettiği ‚Teknoloji Şehri İstanbul‘ projesi kapsamında, mevcut 4.5G şebekesi üzerindeki band aralığını 3.5 GHz spektruma çıkartarak, performans etkisini ölçen ilk telokomünikasyon firması olma ünvanını kazandı.

Vodafone, yakın gelecekte hayatımıza girmesi planlanan 5G teknolojisi için hazırlıklara başladı. Yeni teknoloji ile birlikte oluşacak yüksek data ihtiyacının karşılanması adına, hem kapsama alanı açısından, hem de yüksek hızlara ulaşabilecek en uygun bant aralığı olan 3.5 GHz bandı için, mevcut olan 4.5G şebekesi üzerinden test gerçekleştirdi.

Vodafone ve Huawei iş birliği ile gerçekleştirilen test sürecinde, 185 Mbps hızına ulaşılmasının da bir başarı olduğu bildirildi. Vodafone tarafından yapılan yazılı açıklamada, çoklu anten teknolojisinin hem kapasiteye, hem de performansa olan etkisinin, 5G teknolojisi öncesinde sahip olduğu önemin bir kez daha ortaya koyulduğu bu test aşamasında 3.5 GHz TDD bandında olan 4 farklı 20 MHz spektrum bandının aynı anda verildiği, bu sayede hava ortamında 80 MHz bant genişliğine ulaşıldığı, sahip olunan bant genişliği ve yayılım mesafesi ile birlikte 5G teknolosinde lider konumda olacak olan 3.5 GHz TDD spektrum bandının kullanımı ile birlikte verimliliğin önemli ölçüde arttığı, çoklu anten teknolojisi sayesinde aynı ortamda daha yüksek hızlara erişmenin mümkün olduğu bilgileri paylaşıldı.

Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, yaptığı açıklamada, 4.5 G şebekesi için geliştirme hedefinde olduklarını, aynı zamanda 5G teknolojisi için hazırlıkların devam ettiğini, 5G’nin yol ve kırsal bölgelere ulaştırılabilmesi adına 700 MHZ bandının Türkiye’deki mevcut olan 4.5G şebekesi üzerinde test eden ilk operatör olduklarını hatırlatırken, şimdi de şehir merkezleri gibi hem abone sayısının fazla olduğu, hem de veri trafiğinin yoğun bir şekilde gerçekleştiği alanlarda faydanın sağlanabilmesi için 3.5 GHz spektrum banında deneme yapan ilk operatör olduklarını kaydetti.