Yapı İzni Verilen Daireler Azaldı, Özel Sektör İlk Sırada Bulundu

Belediyeler tarafından yapı izni verilen daireler açıklandı. Buna göre yılın ilk 6 ayında yapı izni verilen dairelerde yüzde 28,1 düşüş yaşanırken, il bazında en çok İstanbul’a izin verildi. Sektör olarak ise özel sektör ilk sırada yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından ocak ile haziran dönemlerine ait yapı izin verileri yayımladı. Buna göre 2018’in ilk yarı döneminde belediyeler tarafından yapı ruhsatı verilen bina sayısı geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 28,1 oranında düşüş gösterdi. Benzer şekilde yüzölçümü olarak yüzde 41,8 oranında, değer olarak yüzde 28,2 oranında, daire sayısı olarak ise yüzde 46,1 oranında düşüş gösterdi.

Binaların Yüzölçümü 75,3 Milyon Metrekare

Aynı dönemde yapı ruhsatı verilen binaların yüzölçümleri incelendiği zaman 75,3 milyon metre olduğu gözlemlendi. Bu rakamın konutlara ait olan kısmı 39,5 milyon metrekare, konut dışı alanlara ait olan kısmı 22 milyon metrekare, ortak kullanım alanlarına ait olan kısmı ise 13,8 milyon metrekare olarak açıklandı.

Yapılar kullanma amaçlarına göre incelendiği zaman iki ya da daha fazla daireli ikamet amaçlı binalar 52 milyon metrekare ile en yüksek payın sahibi oldu. Bunun devamında ise 6,3 milyon metrekare büyüklükle kamu eğlence, eğitim, bakım ya da hastane kuruluşları bulundu.

Yapı sahipliğine göre inceleme yapıldığı zaman payın en büyük kısmını özel sektör 60,3 milyon metrekare aldı. Bunun devamında devlet sektörü 14,2 milyon metrekare, yapı kooperatifleri 800 bin metrekare ile bulundu. Daire sayısına göre ise özel sektörde toplamda 319 bin 251 daire, devlette 27 bin 698 daire, yapı kooperatiflerinde ise 3 bin 35 daire bulunmakta.

Yapıların toplam yüzölçümleri il il incelendiği zaman ise payın en büyük sahibi 8,5 milyon metrekare ile İstanbul ilk sırada bulunurken, devamında Ankara 4,9 milyon metrekare, İzmir 3,3 milyon metrekare ile yer aldı. En düşük olanlar ise Tunceli, Ardahan ve Şırnak oldu.