Yenigün: Konut Satışları Düştü! Vergi İndirimi Tekrardan Uygulanmalı!

Türkiye Müteahhitler Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Mithat Yenigün, konut sektöründeki satışlar ve piyasanın durumu ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Konut satışlarında meydana gelen düşüşlere değinen Yenigün, satışlardaki düşüşün talepteki azalmadan ötürü olduğunu, gayrimenkul sektöründe çıkan balon iddialarının doğru olmadığını, 2017 yılında uygulanan KDV indiriminin sektöre çok faydalı olduğunu, bunun tekrardan uygulanması gerektiğini söyledi.

Yenigün: Başbakanlığa Fiyat Farkı Talebini İlettik

Müteahhitlik sektörünün hedef ve beklentileri ile ilgili açıklamalarda bulunan Yenigün, akaryakıt ve ham madde fiyatlarında ciddi oranda yükselme olduğunu, benzer şekilde demir fiyatlarının da yüzde 50’lik artış yaşadığını, bunun konut sektörüne olumsuz yansıdığını, demir, ham madde ve akaryakıttaki fiyat artışları sebebi ile müteahhitlere fiyat farkı ödemesinin yapılması gerektiğini söyledi. Fiyat farkı ile ilgili Başbakanlığa taleplerini ilettiklerini söyleyen Yenigün, idareler ile çalışıldığını ancak bunun biraz zaman alabileceğini söyledi.

Yenigün: Tüm Sektörler Bundan Kötü Etkileniyor

Konut satışlarındaki düşüşler ile ilgili de açıklamalarda bulunan Yenigün, bu düşüş eğilimi ile ilgili yayınlanan balon iddialarının yalan olduğunu, geçen sene uygulanan KDV indiriminin sektöre çok faydalı olduğunu, bunu tekrardan uygulanması için talepte bulunduklarını söyledi. Sektörde çok fazla konut stokunun bulunduğunu söyleyen Yenigün, o kadar stokun ihmal edilmemesi gerektiğini, sektörün vergi indirimi ile canlanabileceğini, satışlar olmadığı zaman hem küçük firmaların hem taşeronların hem de diğer tüm sektörlerin bundan kötü etkilendiğini söyledi.

Irak’ın tekrardan imarı kapsamında da Türk müteahhitlik sektörünün yapacağı değerlendirmeler hakkında açıklamalarda bulunan Yenigün, bu çalışmalar için ise ülkedeki seçim sürecinin geçmesini beklediklerini söyledi.