TESK Başkanı ÖTV İndirimini Değerlendirdi: Bir Taşla Üç Kuş Vurulacak!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, gündemde olan vergi indirimlerini değerlendirdi. Palandöken, vergi indirimleri sayesinde piyasaların canlanacağını belirtti.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken tarafından yapılan açıklamada gündemde olan akaryakıt vergi indirimlerinin piyasalara önemli bir hareketlilik katacağını ifade etti. Akaryakıt için beklenen ÖTV indiriminin piyasalar için önemli bir canlanma kaynağı olacağını belirten Palandöken, aynı zamanda enflasyonun düşüşü için de önemli bir fırsat olacağını belirtti.

Uzun bir süredir, akaryakıt için vergi indirimi yapılmasının önemine dikkat çekmeye çalıştıklarını belirten Palandöken, vergi indirimlerinin gündeme gelmesinin tüm esnaflar için umut kaynağı olduğunu, yapılacak olan bu indirimin vatandaşlar için alım gücünü artırıcı bir etki yaratacağını belirtti.

Ekonomi için atılan adımlarda bir yere yapılan olumlu etkinin farklı bir alan için olumsuz bir etki yaratma ihtimalini dile getiren Palandöken, akaryakıttaki vergi düzenlemesi için bu şekilde bir etkisinin olmayacağını ifade etti. Akaryakıt fiyatlarına yapılacak vergi indiriminin vatandaş için alım gücü artırıcı bir etki yaratacağını ifade eden Palandöken, bu durum ile birlikte piyasalarda önemli bir canlanmanın yaşanacağını, bu da Maliye’nin vergisinin azalmaması için önemli bir etki olacağını belirtti.

Ekonominin büyümeye devam etmesi ile birlikte, enflasyonun azalmasına da bu işlemin fayda sağlayacağını belirten Palandöken, atılacak olan bu adımla birlikte bir taşla üç kuşun vurulacağını belirtti.

Palandöken, aynı zamanda ÖTV indiriminin ticari araçlar için daha fazla olması halinde, bu işlemin daha fazla azaltılmasının enflasyon için daha büyük bir fayda sağlayacağını ifade ederken, beklenen vergi indiriminin bir an önce hayata geçmesinin gerekliliğini vurguladı.