Zeybekçi: Türkiye Ekonomisi Büyüyecek!

„Ekonominin Genç Aktörleri ile Buluşma“ toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi  ülkemizin ekonomisinin Fed’in faiz artışı yapmasının çok bir etkisi olmayacağını söyledi.

2014 yılından beri ABD’nin faiz artırımına fazla gidemeyeceğini, artsa bile ülkemizin bu durumdan çok etkilenmeyeceğini söyleyen Nihat Zeybekçi, ülkemizi en çok etkileyecek olan durumun AB Merkez Bankası’nın olduğunu söyledi.

2015 ile 2016 yıllarını değerlendirmeye alan Zeybekçi dünya ekonomisinde fazla değişikliklerin olmadığını söyledi. Aynı durumun bu yıl içerisinde de olacağını, hiç bir şekilde değişim olmayacağını sözlerine ekledi.

Geçtiğimiz yıl dünya ticaretinin ilk defa dünya büyümesinin de altına indiğini hatırlatan Zeybekçi, yapılması gereken tek şeyin hep birlikte hareket etmek olduğunu söyledi. Zeybekçi, ABD’de yapılan büyüme gelişmeleri, ekonomiyi canlandırma hareketleri dünyanın diğer tarafındaki ülkeler ile aynı olmadığını, bunun da ABD ekonomisinin fazla ayakta duramayacağını, sürdürebilir olamayacağını söyledi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi, bakanlık olarak yeni bir uygulama başlattıklarını belirtti. Denizli’de başlayan bu sistem kapsamında ülkemizin her yerinde yatırım teşvikleri ve ihracat yardımlarını anlattıklarını söyleyen Zeybekçi,  şu anda ihracat yapılan tüm ülkeler için verilen destek, navlun yahut ihracat birimlerinin nakliyenin yüzde 100’üne karşılık geldiğini ancak bunu bir çok kişinin bilmediğin, ülkemizin her yerine bu sistemi getireceklerini söyledi.

Zeybekçi, 2017 yılında başlatılan ihracat seferberliği neticesinde ülkemizin güzel sonuçlar alacağını söyledi. Şuanda 142 milyar dolar değerinde olan ihracat hacmimizin 153 milyar dolar değerinin de üzerine çıkacağını söyleyen Zeybekçi, ilk kez birinci çeyrekte ihracatın artacağını söyledi.

2016’daki Büyüme Yüzde 2,9!

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin yüzde 2,9 oranında bir büyüme gösterdiğini söyleyen Zeybekçi, işsizlik oranının ise istenilen rakamda olmadığını dile getirdi. Zeybekçi, Türkiye’de yüzde 5,5 ile 6,5 arasında bir net büyümesinin gerçekleşmesi ve oranların da zamanla artacağını söyledi.