Bakan Özlü: Sanayi Üretim Endeksi Cumhuriyet Tarihinin En Yüksek Seviyesine Çıktı!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, sanayi üretiminde meydana gelen artışın sebebinin ihracat ile yurt içindeki taleplerde artış olması olduğunu söyleyerek, sanayi üretim endeksi, takvim etkisinden  arındırılmış olan rakamlar ile değerlendirildiğinde, cumhuriyet tarihinin en yüksek düzeyine çıktığını açıkladı.

Yazılı açıklamada bulunan Bakan Özlü, 2017 temmuz dönemine ait olan sanayi üretim endeksi verilerini yorumladı.

Sanayi üretiminin 2017 temmuz ayında da hızlı bir artış halinde olduğunu belirten Bakan Özlü, endeksin 2016 yılının aynı dönemine kıyasla yüzde 14,5 oranında arttığını açıkladı.

Arındırılmış sanayi üretim endeksi senelik olarak incelendiği zaman yüzde 26 oranında yükselme meydana geldiğini anımsatan Bakan Özlü, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretiminde ise temmuz ile haziran dönemleri kıyaslandığı zaman yüzde 2,3 oranında arttığını söyledi.

İlerleyen zamanlara sanayi üretimi liderliğinde büyümenin çok daha hızlı olacağını söyleyen Özlü, sanayi üretiminin yükselmesinde sermaye mallarındaki ve dayanıklı tüketim malı üretimindeki artışların olduğunu, bunun hem ihracat pazarında hem de ülke içindeki şartların iyileşmeye yönlendirdiğini, yatırımcıların geleceğe daha güvenli bir şekilde bakmaya başladıklarını söyledi.

Üretimdeki artışın geride bıraktığımız 6,5 senenin en yüksek verileri olduğuna dikkat çeken Bakan Özlü,  imalat sanayide de kapasite kullanım oranlarının yüksek seviyelerde bulunduğunu söyledi.

8 aylık dönemde ihracatın miktar olarak yüzde 12,8 oranında yükseldiğini ve ekonomik güven endeksinin de 2017 yılında zirveye çıktığını hatırlatan Özlü, tüm bu yaşananların yıl başında ekonominin daha iyi olması için atılan adımların birer sonucu olduğunu, Türkiye’nin sanayi potansiyelinin çok yüksek olduğunu, sanayiye öncülük eden bir ülke konumunda bulunduğunu söyledi.