5 Yıldan Önce Bankaların Kara Listesinden Çıkabilir Misiniz

Bankaların işlerinin kolaylaşması açısından ortak kullandıkları bir sistem vardır. Bu sistemde çeşitli bilgiler yer alır ve bankalar ihtiyaç duyduklarında bu bilgileri kullanırlar. Bu sistemde bulunan bankaların sorunlu, borcunu ödemeyen ya da sürekli geciktiren müşterilerini eklediği kara listeleri de yer alır. Kara listeler tüm banklar tarafından görülür ve kara listeye girmiş kişilerin 5 yıllık süreyle ilişkileri kesilir.

5 Yıldan Önce Bankaların Kara Listesinden Çıkabilir Misiniz?

Kara listeler müşteriler için sıkıntı yaratacağından kara listeden çıkmak isteyen tüketici öncelikle borcunun tamamını yatırmalı daha sonra 5 yıllık sürenin geçmesini beklemeli. 5 yıl geçmeden kara listeden çıkamaz. Bu süre geçtikten sonra tüketici kara listeden çıkartılır ve bankalarla işlem yapmaya tekrar başlar. Bazen 5 yılı beklemek zorunda kalınmaz, hükümetin ara ara çıkardığı afla borcunu ödeyen kişiler kara listeden çıkmak istediğini beyan eden bir dilekçe yazar ve kararı bekler. Karar sonucu kişinin kara listeden çıkıp çıkmayacağı belli olur.

Kişilerin daha düzenli ödeme yapmasına ve bankalarla arasını iyi tutmasına yönelik bir olan bu sistem hem bankaların zor durumda kalmamasını hem de kişilerin sorumluluklarını yerine getirmesini sağlamaktadır. Kara listeye girmemek için kredi ve kredi kartı ödemelerine dikkat edilmeli, ödemede sıkıntı yaşanıldığı durumlarda çözüm aranmalıdır.